Gündem Haberleri

  Danıştay’dan imam hatipliye durdurma

  Hürriyet Haber
  09.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Katsayı engeline takılmadan imam hatipliye çifte diploma sağlayan Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği’nin yürütmesi Danıştay tarafından durduruldu. Bakanlığın bu karara itiraz hakkı var.

  DANIŞTAY 8. Dairesi, imam hatipliye ’çifte diploma’ olanağıyla katsayı engeline takılmadan üniversite kapısını açan Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği’nin yürütmesini durdurdu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 8. Daire’nin bu kararına itiraz yolu açık. Bakanlığın itirazını Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu karara bağlayacak.

  YÖK’ün, 14 Aralık 2005 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği’nin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada, ilk karar verildi. Danıştay, ’orta öğretimden ayrılan, mezun olan ve yüksek öğretimden ayrılan veya mezun olanlara’ Açıköğretim Lisesi’ne geçiş olanağı tanıyan hükmün yürütmesini durdurdu.

  İlk aşamada yürütmeyi durdurarak, yönetmeliği uygulanamaz kılan Danıştay, iptaline karar verirse, hükümetin bundan sonra imam-hatipli için getireceği formülleri de engellenmiş olacak.

  İŞTE KARAR

  Daire, yönetmeliğin ’Amaçlar’ başlıklı 5’inci maddesinin (a) bendine yönelik yürütmenin durdurulması istemini kısmen kabul etti. Daire, hükümdeki ilköğretimi tamamlayan, ancak ortaöğretime devam etmeyenlerin Açıköğretim Lisesi’ne kayıt yaptırabileceğine ilişkin hükmün yürütmesini durdurma istemini reddetti. Ancak, aynı hükümdeki ’ortaöğretimden ayrılan, mezun olan ve yüksek öğretimden ayrılan veya mezun olanlara farklı alanlarda da öğrenim fırsatı vermek için Açıköğretim Lisesi’ne kayıt yaptırabileceğine’ ilişkin hükmün yürütmesini durdurdu. Daire, bu hükümdeki ’ortaöğretimden ayrılan’ ibaresinin çok geniş bir kavram olduğunu dikkate alarak, Danıştay’ın daha önceki içtihatları doğrultusunda, lise hazırlık sınıfında başarılı veya başarısız olanlar ile lise 1’de başarısız olanların Açıköğretim Lisesi’ne kayıt yaptırabileceğine dikkat çekti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı