GeriGündem Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  218
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemi

Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemi
refid:27962980 ilişkili resim dosyası

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun bugünkü sayısından bir bölümünün Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanacağı haberleri üzerine, gazete binası önünde polis güvenlik önlemi aldı. Gece yarısı gazeteye çıkan sokaklar tedbir amaçlı polis tarafından trafiğe kapatıldı. Gazete önündeki yolu kullanmak isteyen çok sayıda vatandaş geri dönmek zorunda kaldı. Sabah saat 09:00 sıralarında güvenlik önlemleri azaltıldı, sokaklar trafiğe açıldı. Gece yarısı matbaa çıkışında da kamyonlar durduruldu ve gazeteye bakıldı. Yaklaşık 40 dakika süren kontrollerin sonunda kamyonların dağıtıma çıkmasına izin verildi.Fransa'da 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından, ilk sayısını çıkartacak olan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun bir bölümünün Cumhuriyet gazetesinde yayınlanacağı haberleri üzerine, Şişli'de bulunan Cumhuriyet gazetesi binası önünde polis güvenlik önlemi aldı.

CUMHURİYET'TE BUGÜN NE VAR?
FRANSA’da 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo yeni sayısıyla çıktı; raflarda yerini aldı. Cumhuriyet gazetesi de, dünya genelinde 16 dilde 3 milyon basılan 16 sayfalık Charlie Hebdo Dergisi’nden 4 sayfa yazı ve karikatür seçkisine yer verdi.

Gazetede yayımlanan bölümlerde, saldırıyı kınamak için sokaklara çıkanların resimlerinin üzerine konuşma baloncuğu açılarak "özgürlük" ve "demokrasi" yazıları yazıldı. Dergide Katoliklerin dini lideri Papa Francisco karikatürleri yer aldı. Bir karikatürde Nijerya’da Boko Haram örgütünün öldürdüğü 2 bin kişiden bahsedildi. Derginin yazarı Antonio Fischetti "Ölmediler İşte" başlıklı yazısında, silahlı saldırıda hayatını kaybeden arkadaşlarından bahsetti; onlara özlemini dile getirdi. Saldırıda hayatını kaybeden yazar ve çizerlerin karikatürlerine de yer verildiği görüldü.

Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemi CHARLIE HEBDO’DAN ‘TÜRKÇE’ AÇIKLAMASI

Saat 24.00 sıralarında "akrep" diye tabir edilen zırhlı polis aracı gazete binası önünde beklemeye başladı. Saat 01.00'dan itibaren de gazeteye çıkan Şişli Büyükdere Caddesi'ni Abide-i Hürriyet Caddesi'ne bağlayan yol, Prof. Nurettin Mazhar Öktel Sokağı ve İstiklal Sokak güvenlik şeridi ve demir bariyerlerle araç trafiğine kapatıldı. Sabah saatlerinde kapanan yolları kullanarak işe ve okula gitmek isteyen çok sayıda vatandaş geri dönmek zorunda kaldı.

Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemi

Okula gitmek için gazete önündeki yolu kullanmak isteyen Emir Bakır "Okula gidiyordum. Bir de baktım ki yollar kapalı. Ne olduğunu ben de anlamadım. Orada polisler bekliyor ama neden beklediklerini de bilmiyorum. Şimdi okula nasıl gideceğim?" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemi

Polislerin gazete önünde ve çevresinde bekleyişi sürerken, gazetenin güvenlik personellerinin de nöbet tuttuğu görüldü.

Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemi

3 KİŞİ PROTESTO ETTİ

Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan bölümlerde Hz. Muhammed'in de karikatürünün yer alacağını zanneden 3 kişi, gece gazete binasının bulunduğu sokağa gelerek basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemi

Ayrıca sabah saatlerinde bölgeye Özel Harekat Timleri de sevk edildi.

SAAT 09:00'DA SOKAK AÇILDI

Sabah saat 09:00 sıralarında Cumhuriyet Gazetesi'nin önünde alınan güvenlik tedbirleri kısmen azaltıldı. Yaya ve araç trafiğine kapatılan gazetenin bulunduğu İstiklal Sokağı, saat 09:00'da açıldı.

Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemi

KAMYONLAR MATBAA ÇIKIŞINDA DURDURULDU

Cumhuriyet Gazetesi'nin basıldığı matbaa çıkışında polis dağıtım kamyonlarını durdurdu. Saat .01.10'da kamyonları matbaadan çıkarken durduran polis ekipleri 40 dakika süreyle Cumhuriyet Gazetesi'ni kontrol etti. Emniyet yetkilileri savcılığı arayarak yayın hakkında bilgi verdi. Savcılık, Charlie Hebdo kapak karikatürünün seçkide yer almadığı bilgisi üzerine kontrol sona erdi ve kamyonların dağıtıma çıkmasına izin verildi.

Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemi

ANKARA BÜROSU ÖNÜNDE DE ÖNLEM

Polis ekipleri olay çıkma ihtimaline karşı Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu önünde güvenlik önlemi aldı.

UTKU ÇAKIRÖZER'DEN TWITTER'DA AÇIKLAMA

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer de dün akşam attığı tweetlerle Charlie Hebdo'nun bugünkü sayısından bir bölümünün neden Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alacağını şöyle anlattı:

Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemiYorumları Göster
Yorumları Gizle