Gündem Haberleri

  Çölleşen topraklarda elma üretimi projesi

  Konya
  07.10.2005 - 14:30 | Son Güncelleme:

  Yakın zamana kadar çöl olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Konya'nın Karapınar İlçesi'nde, hazırlanan bir proje ile çölleşen topraklarda bodur elma yetiştirilmesi hedefleniyor.

  Karapınar İlçe Tarım Müdürü Veli Öz, yaptığı açıklamada, yetersiz yağış alması nedeniyle bugüne kadar tarım alanlarının büyük bir kısmı çölleşen ilçede, çiftçinin gelirinin artırılması için yeni projeler üretmeye başladıklarını belirtti.
    
  Halen 500 dekarı geçmeyen sulanabilir tarım arazisi bulunan ilçede bin 600 dekar alanda bodur elma bahçesi oluşturmak istediklerini ifade eden Öz, şunları kaydetti:
    
  “Bu eksikliği gördüğümüz için bodur elma projesi hazırladık. Yaptığımız küçük çaplı deneme üretimlerinden çok iyi sonuçlar aldık. Şimdi ise aynı projenin daha büyüğünü, çiftçilerimizle birlikte hayata geçirmek istiyoruz. Karapınar için oldukça önemli olan bu proje konusunda birçok kurum ve kuruluştan destek geliyor. İlçede bu projeyi çiftçilere anlatarak 2006 yılında bin 600 dekarlık alanda bodur elma ekimini gerçekleştirmek istiyoruz. İsteğimiz, hububat ekim alanlarının daraltılması ve çiftçilerimizin küçük tarlalarından büyük getiriler elde etmesidir.”
    
  İlçede tarım arazisine dönüştürülmeyi bekleyen büyük bir potansiyel bulunduğunu ifade eden Öz, “En büyük eksikliğimiz su. Bu eksikliği ise damla sulama yöntemi kullanarak, kıt su kaynaklarımızla Karapınar çölünde adeta elma üreten fabrikalar kuracağız. Çiftçilerimiz bu projeye destek verecekleri gibi kendi bahçelerine kuracakları bahçelerde de bizden her türlü teknik desteği alabilecekler” diye konuştu.
    
  Öz, Karapınar'da hububat ekiminin çiftçi için karlı olmadığını, bu proje sayesinde çiftçinin gelirinin bir kaç kat artırılmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı