GeriGündem Çinli hacker’lar Patriot planlarını çaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çinli hacker’lar Patriot planlarını çaldı

Çinli hacker’lar Patriot planlarını çaldı
refid:23387318 ilişkili resim dosyası

ABD’ye yönelik siber saldırıları artıran Çinli bilgisayar korsanları, bu defa ABD’nin en değerli askeri bilgilerini çaldı.

Washington Post gazetesinin Pentagon için hazırlanan rapora dayandırdığı haberde, Çinli siber korsanların ABD’ye ait 20’yi aşkın gelişmiş silah sisteminin tasarımlarını çaldığı bildirildi. Bunlar arasında Patriot füze savunma sistemi, füze kalkanının da bir parçası olan ABD Donanması’na ait Aegis balistik füze savunma sistemi, F/A-18 savaş uçakları ve Black Hawk helikopterleri de var.

Haberde sızıntının tarihi ve boyutu, ABD hükümeti ve anlaşmalı silah şirketlerinin bilgisayar sistemlerini kapsayıp kapsamadığı belirtilmedi. Ancak Washington Post’un haberine göre bu durum olası bir çatışmada Çin’in ABD’nin iletişim ve savunma sistemini çökertmesine yol açabilir. Pekin, bu tür eylemlerle ilgisi olduğunu reddediyor.

Bu arada Çinli hacker’ların Avustralya’da da yeni istihbarat merkezi için yapılan planları çaldığı iddia edildi. İç istihbarat örgütü, binanın bilgisayar ağına Çin’den yasadışı şekilde girildiğini duyurdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle