Gündem Haberleri

  Çiller oldu da ne oldu

  Hürriyet Haber
  10.11.2001 - 02:14 | Son Güncelleme:

  Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, kabine arkadaşı Devlet Bakanı Kemal Derviş'in, ‘‘Bakanlar Kurulu'nda bir tek kadın yok. 36 erkeği görünce için sıkılıyor’’ yolundaki açıklamalarına sert çıktı.

  Vural, kadınları görüntü malzemesi bir meta olarak gören zihniyeti doğru bulmadığını belirterek, ‘‘Kadınların, erkeklerin içini açan malzeme olarak görülmesi son derece üzüntü verici. Bu zihniyetten ne zaman vazgeçeceğiz’’ dedi. MHP İstanbul Milletvekili Mehmet Gül de, kadınları birilerinin seks objesi, birilerinin de dekor veya fon olarak görme eğiliminde olduğunu söyledi. Devlette de, özel sektörde de ‘tipe ve cinsiyete değil, ehliyete’ bakılması gerektiğini savunan Gül, şu görüşleri dile getirdi: ‘‘Eskimiş adama göre iş mantığı yerine, işe göre adam mantığıyla bakarsak; işin özü hangi kapasiteye, kaliteye uygunsa, erkek ya da kadın farketmez, o tercih edilmeli. Kadınlarımızın siyasete katılımı artırılmalı. Bu artış, önce Meclis'e sonra da ölçülere uygun olarak Kabine'ye aksetmeli. Aksi halde, doğal olmayan bir biçimde bizim de bir kadın bakanımız olsun diye zorlamak, kompleksli bir yaklaşımı ortaya koyar. Tansu Çiller Başbakan oldu da, ne oldu?’’

  HUN: 80 KADIN OLMALI

  ANAP İstanbul Milletvekili Ediz Hun da, TBMM'de 80 kadının olması gerektiğini söyledi. Hun, ‘‘Bunu gerçekleştirmek için yoğun bir çaba içinde bulunuyoruz. Ayrıca seçilme yaşının da 25'e çekilmesi için çalışıyoruz’’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı