Gündem Haberleri

  CHP'li Tekin'den Tunceliler Derneğine ziyaret

  A.A
  16.11.2009 - 17:56 | Son Güncelleme:

  CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, CHP'nin kurumsal kimliğini, CHP'nin Genel Başkanı'nın belirleyebileceğini belirterek, “CHP, çok sesli partidir ve zaman zaman çok farklı düşünceleri olabilir. Sayın Öymen'in de kişisel düşüncesidir. Sayın Öymen'in dışında bu düşünceyi kabul eden hiçbir parti yöneticisi olmamıştır” dedi.

  Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in 10 Kasımda TBMM'de düzenlenen oturumda, partisi adına yaptığı konuşma dolayısıyla Ümraniye'deki Tunceliler Derneği'nde, Tunceliler Dernekleri Federasyonu Başkanı Özkan Tuncer ve dernek temsilcileriyle bir araya geldi.

  Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından çıkışta gazetecilere açıklama yapan Tekin, Tuncelilerin öncelikle misafirperver ve devrimci demokrat geleneğe sahip insanlar olduklarını söyledi. Tekin, şöyle konuştu:
  “CHP'nin kurumsal kimliğini, CHP'nin Genel Başkanı belirler. CHP, çok sesli partidir ve zaman zaman çok farklı düşünceleri olabilir. Sayın Öymen'in de kişisel düşüncesidir. Sayın Öymen'in dışında bu düşünceyi kabul eden hiçbir parti yöneticisi olmamıştır. Bunu böyle kabul etmek gerekiyor. Zaman zaman bizlerin de farklı düşünceleri olabiliyor. Ama bu farklı düşüncelerden dolayı, 'Acaba CHP'ye uzun süre destek vermiş kesim ile parti arasında nasıl bir uçurum açabilirim?” uğraşı içinde olan bir kesim de var. Bunu kabul etmek lazım.

  Buna inanıyorum ki Dersimliler bu oyuna gelmeyecektir. Bu anlayışın sadece Sayın Öymen'in anlayışı olduğunu burada ifade etmek istiyorum. Bunu Sayın Genel Başkanımız da büyük bir olasılıkla Meclis toplantısında dile getirecektir. Bugün nezaket ziyaretine geldik. Bu sorunun aile içi sorun olduğunu ve en kısa sürede aşılacağını düşünüyorum.”
  Tekin, “Sayın Baykal'ın sanki 'kriz çıkmasın' şeklinde bir tutumu var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin burada ifade ettikleriniz partinizi bağlıyor mu?” şeklindeki soru üzerine, kendisinin CHP'nin İstanbul İl Başkanı olduğunu ifade etti.

  “Üzücü bir olay olmuştur. Talihsiz bir demeç olmuştur. Genel başkan yardımcımız bu konuda özür dilemiştir. Sanki genel başkan yardımcımızın düşüncesi, partinin bütün politikasıymış gibi algılanıyor. Sayın Öymen'in dışında, partide herhangi bir arkadaşımızın desteği olmamıştır. Sayın Öymen de bu hatadan dolayı özür dilemiştir” diyen Tekin, “İstifa çağrısına ne diyorsunuz?” şeklindeki soruya “Ben İl Başkanıyım” yanıtı verdi.

  FEDERASYON BAŞKANI TUNCER

  Tunceliler Dernekleri Federasyonu Başkanı Özkan Tuncer de Öymen'in TBMM'de yaptığı konuşma üzerine Türkiye genelinde protestolar başlattıklarını hatırlattı. Tunceli Dernekleri Federasyonu olarak, protesto gösterilerinde demokratik taleplerini dile getirdiklerini anlatan Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “CHP'nin içinde bulunan başta Dersimliler olmak üzere, demokrat kimliğe sahip tüm insanların bu meseleye sahip çıkarak, istifalarını talep etmiştik. Bunun üzerine CHP İstanbul İl Başkanı Tekin, görüşlerini paylaşmak üzere bizi ziyaret etti. Taleplerimizi kendilerine ilettik. CHP içinde bulunan tüm demokrat düşünceye sahip kesimleri istifaya çağırdığımızı kendilerine ilettik. Bu haklı protestoda yanımızda olduklarını ifade eden CHP İl Başkanı da bizi ziyaret etti.”

  “Bu ziyaret sizi tatmin etti mi?” şeklindeki soru üzerine Tuncer, şöyle konuştu:
  “Hayır. Kesinlikle bizi tatmin eden bir noktada durmuyor. CHP'li olarak herhangi bir ifadede bulunmadı. Haklı protestomuzu desteklemek için burada olduğunu belirtti. Bunu, bir CHP'li il başkanının söylemesi önemli. Bizim ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha kendisi ifade etmiş oluyor. Bizim genel istek ve taleplerimiz, 70 yıl önce Dersim'de yaşanan bir isyanın olmadığını, bunun bir 'kırım ve katliam' olduğunu tüm dünya ve Türkiye kamuoyu bilmektedir. CHP içinde bulunan başta Dersimliler olmak üzere tüm devrimci, demokrat solcu ve ilerici CHP'lilerin CHP'den istifa etmesini talep ediyoruz. Tek başına Onur Öymen'in üzerine bu işi bırakarak, sanki bu ifadeler tek başına Onur Öymen'in ifadesi gibi yorumlanmasını doğru bulmuyoruz. Bu CHP'nin o dönemde tek başına iktidar olduğu bir dönemdi.”

  Bir gazetecinin, “Kimi istifaya çağırıyorsunuz?” sorusu üzerine Tuncer, “CHP içinde bulunan tüm Dersimlileri, kendisini aydınım, demokratım olarak nitelendiren, sol sosyalist cenahta bulunan tüm CHP'lileri istifaya çağırıyoruz” dedi.
  “Bu CHP'nin kendi genel görüşünün bir ifadesiydi” diye konuşan Tuncer, Onur Öymen'in CHP Grubu adına partinin görüşünü ifade ettiğini savunarak, “Dolayısıyla bu görüş CHP'nin görüşüdür. Bu ziyarette misafirperverliğimizi göstererek bu haklı protestoda bize desteklemek için kendisiyle yan yana geldiğimizi, yoksa herhangi bir şekilde bizi memnun eden veya bizi bu noktada teselli eden bir şey görmedik CHP'den. CHP bu anlayışıyla kendisini Türkiye'ye ispatlamak istiyorsa Orta Çağ düşüncesinden, örümcekleşmiş kafalardan, faşizan anlayıştan uzak durmalıdır. Onur Öymen'in üzerine bu iş bırakılarak, tek başına bu Onur Öymen'in meselesiymiş gibi göstermek aynı zamanda bir aldatmaca olarak görüyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı