Gündem Haberleri

  CHP'li Kart: CHP Dersimli mütevazi bir ailenin evladını genel başkan yaparak kendisiyle yüzleşmiştir

  DHA
  03.12.2014 - 17:07 | Son Güncelleme:

  CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Dersim olayları ile ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

  CHP’li Kart, "Cumhuriyet Halk Partisinin ortak aklı ve vicdanı, ekonomik gücü son derece sınırlı olan Dersimli mütevazi bir ailenin evladını, Cumhuriyetin Kurucu Partisine ’Genel Başkan’ yaparak, bir anlamda kendisiyle yüzleşmiştir. Bu özgüveni göstermiştir. CHP, Türkiye’nin partisi olduğunu göstermiştir" dedi.

  Dersim olaylarına ilişkin belgelerin devletin arşivlerinde, "Çok gizli, gizli, özel, hizmete özel" damgalarıyla saklandığını ifade eden CHP’li Atilla Kart, "Konuyla ilgili mevzuat düzenlemesi bu kapsamda iken; Tunceli üzerinden CHP bünyesinde tartışma yaratmak isteyen Siyasi İktidarın ; öncelikle Devlet terörüyle Gezi ve benzeri olaylarda hayatının baharında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’lar ile Uludere’de katledilen 34 insanımızın hesabını vermeleri ve bu büyük acıyla yüzleşmeleri gerektiğini yeri gelmişken ifade ediyoruz" dedi.

  "DEVLETİN SORUMLULUĞU DERSİM OLAYININ TÜM UNSURLARIYLA ORTAYA ÇIKARTILMASI ZORUNLULUĞU VARDIR"

  CHP’nin üzerine düşeni yaptığını söyleyen Kart, "Dersim’de büyük acıların yaşandığı bir vakıadır. Cumhuriyet Halk Partisinin ortak aklı ve vicdanı, ekonomik gücü son derece sınırlı olan Dersimli mütevazi bir ailenin evladını, Cumhuriyetin Kurucu Partisine "Genel Başkan" yaparak, bir anlamda Kendisiyle yüzleşmiştir. Bu özgüveni göstermiştir. CHP, Türkiye’nin partisi olduğunu göstermiştir. Cumhuriyet Halk Partisi; Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmış ve Türkiye’nin bütünlüğü adına son derece anlamlı ve önemli bir duruş sergilemiştir. Bundan sonrası ise Devletin ve TBMM’nin sorumluluğu ve görevi kapsamındadır. Bu çerçevede; Dersim harekatıyla ilgili olan, yukarıda sözü edilen Kararname ve ilgili mevzuat ile korumaya alınan belgelerin , TBMM’nin sorumluluğu altında görüşmeye açılması, Dersim olayının tüm unsurlarıyla ortaya çıkartılması zorunluluğu vardır" ifadelerine yer verdi.

  "BU BELGELER TBMM’NİN BİLGİ VE DENETİMİNE NEDEN AÇILMAMAKTADIR?"

  CHP’li Atilla Kart, Başbakan Davutoğlu’na, "Devlet Daire ve Kurumlarında her türlü evrak, araç ve gerecin güvenliği hakkında geçerli olan esaslar nedir? Bu esaslara dair düzenlenmiş olan 14 Nisan 1964 tarihli Kararname yürürlükte midir? Bu kararname yenilenmiş midir? Halen yürürlükte olan Kararname ve bu Kararnamenin içeriği nedir? Yürürlükte olan Kararname hangi tarihlidir? Yürürlükte olan Kararnamenin; Bilgi Edinme Mevzuatı ve sair mevzuat yönünden uyarlaması yapılmış mıdır? Dersim harekatı ve bağlı gelişmelerle ilgili belgeler , yukarıda sözü edilen tasnif grubu içinde hangi gizlilik derecesi kapsamındadır? Bu belgeler, TBMM’nin bilgi ve denetimine neden açılmamaktadır? diye sordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı