Gündem Haberleri

  CHP'de tüzük kurultayı tartışmaları

  A.A.
  14.01.2012 - 12:33 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, “Görünen odur ki olağanüstü tüzük kurultay çağrısının temel hedefi, 9 ay sonra yapmayı planladığımız olağan kurultayımız öncesi genel başkanlık ve parti meclisi seçimlerini yapma zemini arayışlarıdır” görüşünü savundu.


  Matkap, yaptığı yazılı açıklamada, parti tüzüğünün yürürlükte olan hükümlerine göre seçim gündemli olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için kurultay delegelerinin yüzde 51'inin noter onaylı çağrı yapması koşulu olduğunu, yani 625 kurultay delegesinin çağrıya katılması gerektiğini savundu.

  Olağanüstü kurultay çağrısına öncülük edenlerin 13 Haziran tarihinde seçim gündemli olağanüstü kurultay çağrısı girişiminde bulunduğuna işaret eden Matkap, ancak yeterli imza sayısına ulaşılamadığını ifade etti.

  Yeni olağanüstü tüzük kurultayı toplama çağrı metinlerinin parti genel merkezine ulaştığını belirten Matkap, şunları kaydetti: “Gündem metninde değiştirilmesi istenen en dikkat çekici tüzük hükmü, seçim gündemli olağanüstü tüzük kurultayı çağrısı yapılması için gerekli olan yüzde 51 kurultay delegesi imza sayısının yüzde 20'ye indirilmesidir. Sayısal olarak bakıldığında gerekli olan 625 imza sayısının 250'ye indirilmesi önerilmektedir. Bu değişiklikle tüzüğümüzün demokratik hale getirilmesi arasında bir ilişki kurmakta zorlanıyorum. Böyle bir değişikliği yapmamız halinde 2 ayda bir olağanüstü kurultay çağırma zemini yaratmış oluruz. Karmaşaya neden oluruz. Partimizin ciddiyetini tartışmalı hale getirmiş oluruz. Değiştirilmesi istenen diğer hükümler değişiklik gündemimizde yer almakta olup, tüzük kurultayı takvimini olağanüstü duruma getirmeyi gerektirmemektedir. Görünen odur ki olağanüstü tüzük kurultay çağrısının temel hedefi, 9 ay sonra yapmayı planladığımız olağan kurultayımız öncesi genel başkanlık ve parti meclisi seçimlerini yapma zemini arayışlarıdır. Umarım yanılıyorumdur.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı