Gündem Haberleri

  CHP'de il başkanları toplantısı sona erdi

  A.A.
  15.07.2012 - 19:32 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 17-18 Temmuz'da yapılacak 34. Olağan Kurultay'a hazırlık kapsamında il başkanlarıyla gerçekleştirdiği toplantı sona erdi.

  Kılıçdaroğlu, basına kapalı olarak yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından katılan il başkanlarıyla genel merkez önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Bu sırada gazetecilerin toplantıya ilişkin soruları üzerine Kılıçdaroğlu, faydalı bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Güzel bir toplantı oldu” dedi.
  Toplantıdan ayrılan bazı il başkanları da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
  İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, gazetecilerin soruları üzerine Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun toplantıda il başkanlarından herhangi bir sayı kısıtlamasında bulunmadan Parti Meclisi (PM) üyelikleri için isim önerisinde bulunmalarını istediğini söyledi. Salıcı Kılıçdaroğlu'nun toplantıda örgüt çalışmalarına ilişkin konuşma yaptığını, il başkanlarının da söz alarak görüş ve önerilerini aktardıklarını kaydetti.
  Salıcı, “Bütün il başkanlarımızın ortak beklentisi, önümüzde üç seçim geçirecek bir dönem oluşuyor. Dolayısıyla bu PM'nin Genel Başkanın istemiş olduğu şekilde ama il başkanlarının yapacağı bir liste ile olması yönünde. Genel Başkanımız da bu konuda olumlu yaklaşım gösterdiler. Yani ortaya çıkacak olan PM listesi örgütün listesi olacak, il başkanlarının listesi olacak. İl başkanlarının isim önerilerini vermiş olması, oradan bir ortak PM listesi çıkacağını gösteriyor” diye konuştu.
  Bir gazetecinin anahtar listeye ilişkin sorusunu yanıtlarken de Salıcı, “Genel Başkanımızın PM için bir anahtar listesi olmayacak. Anahtar liste örgütün listesi olacak. Kurultayda gündeme gelecek olan liste örgütün listesi olacak. Kemal Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi olmayacak, örgütün anahtar listesi olacak ya da anahtar listeleri olacak” ifadelerini kullandı.
  Salıcı, bir başka soruyu yanıtlarken de PM seçimlerinin çarşaf liste ile yapılması kararının esas olduğunu belirterek, “Çarşaf liste konusunda Genel Başkanımızın da, örgütümüzün de en ufak bir tereddütü yok” dedi. Salıcı toplantıda blok liste talebinde bulunan herhangi bir il başkanı olmadığını da söyledi.

  İl başkanları il divan başkanlığına Öymen'i önerdi

  Ankara İl Başkanı Zeki Alçın da il başkanları olarak Kılıçdaroğlu'na PM için çok sayıda isim önerisinde bulunduklarını ifade etti. PM seçimlerinin çarşaf liste ile yapılması konusunda il başkanları arasında herhangi bir tartışma yaşanmadığını da vurgulayan Alçın, “Bu toplantı kurultayın nasıl bir düzen içinde götürülmesine yönelik bir çalışmayı içeriyordu. Kurultayla ilgili pratik sorunları görüştük. Bununla ilgili talepleri, önerileri dinledi. Kurultayda Divan Başkanının Altan Öymen olmasını oy birliği ile önerdik” diye konuştu.
  Çarşaf liste ile gerçekleştirilecek PM seçimlerine yönelik bir anahtar liste yapılması zorunluluğu olmadığını vurgulayan Alçın, “Anahtar liste yapmak gibi bir mecburiyet yoktur. Genel Başkanımız çok net bir şekilde kendi görüşünün çarşaf liste olduğunu, bu beyanı net bir şekilde yapmıştır. Örgütümüz de kendine destek vermiştir. Anahtar liste kavramı değişken bir şeydir, isteyen herkes anahtar listesini zaten yapabilir” ifadesini kullandı.
  Bolu İl Başkanı Fügen Kara ise Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun il başkanlarından sayı sınırlaması getirmeksizin PM üyelikleri için önerilerini iletmelerini istediğini anlattı. Kara, her il başkanının isim önerilerinde bulunduğunu, PM'nin örgütün isteği doğrultusunda oluşturulacağını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı