Gündem Haberleri

  CHP Parti Meclisi listesine tepkiler

  A.A
  24.05.2010 - 15:42 | Son Güncelleme:

  CHP'de kurultay öncesi Genel Sayman ve Parti Sözcüsü olarak görev yapan İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, 33. Olağan Kurultay'da oylamaya sunulacak Parti Meclisi (PM) listesiyle ilgili olarak “Ben liste yapsam farklılıklar olurdu. Listede, partide uzun yıllar emeği olan bazı unsurların yeteri kadar değerlendirilmediğini gördüm” dedi.

   
   
   

  CHP'nin 33. Olağan Kurultayı, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda devam ediyor. Açıklanan PM aday listesinde yer alan ve almayan birçok isim, listeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  ÖZYÜREK: "ÖNEMLİ OLAN CHP'NİN BAŞARISI"

  Listede yer almamasının sürpriz olmadığını belirten Mustafa Özyürek, CHP'nin medyadaki yüzü olduğunu, bu dönemde yeni bir yüz istendiği için liste dışı bırakıldığını ve bu durumu doğal karşıladığını söyledi. Kılıçdaroğlu'nun kadrosunu oluşturması ve listesini yapmasının doğal bir hakkı olduğunu ifade eden Özyürek, “Ben liste yapsam farklılıklar olurdu. Listede, partide uzun yıllar emeği olan bazı unsurların yeteri kadar değerlendirilmediğini gördüm, ama şartlar, talepler, dengeler böyle bir listeyi uygun görmüştür” diye konuştu.

  Önemli olanın CHP'nin başarısı olduğunu kaydeden Özyürek, muhalefetten yorulduklarını, iktidar olmak istediklerini söyledi. Mustafa Özyürek, iktidara giderken kişiselliklerden kurtulup, partinin başarısı için çalışılması gerektiğini belirterek, “Ben de İstanbul Milletvekili Özyürek olarak elimden geleni yapacağım. CHP'de sade bir üye olmak bile şereflidir. Biz hepimiz bir dünya görüşünü, inancı savunuyoruz, temel değerlerimizi CHP'de görüyoruz. CHP'nin başarısı bizleri mutlu eder. Kırgınlık yok” dedi.

  TEKİN: "LİSTE KILIÇDAROĞLU'NUN TAKDİRİ"

  İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin de gazetecilerin “liste tartışmaları yaşandığı” yönündeki haberlere ilişkin sorularını yanıtlarken, CHP'de demokrasinin işlediğini, insanların farklı düşüncelerini söylemekle mükellef olduğunu, bunun bir liste savaşı gibi algılanmaması gerektiğini kaydetti. Tekin, “Dün çok coşkulu bir kurultay yaptık, bugün de parti meclisi seçilecek ve pazartesinden sonra bütün arkadaşlarım omuz omuza Edirne'den Ardahan'a tur atacağız. Bizim çok ciddi sorumluluklarımız var. Kavga, gürültü söz konusu değil” diye konuştu.

  Listenin başında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bulunduğunu ve onun kendi takdir ettiği listeyle çalışacağını belirten Tekin, genel başkana her türlü saygıyı göstermek durumunda olduklarını söyledi.

  Tekin, gazetecilerin “Baykalsız bir liste hazırlanmış” sözleri üzerine ise “Hiç öyle algılamıyorum. Öyle bir şey yok. Baykal'sa, ben de Baykal'cıyım” dedi.

  SAYAN'DAN SAV'A ELEŞTİRİ

  Eski MYK Üyesi Savcı Sayan da listeye ilişkin yaptığı değerlendirmede, Önder Sav'ın, “eski tas, eski hamam, gücüme devam” diyerek listede etkili olduğunu öne sürerek, “İnşallah bu liste Sav'ın direktifleriyle Kılıçdaroğlu'nun önünü kapatmaz, Kılıçdaroğlu gibi bir değer yok olmaz. Kılıçdaroğlu'nun iyi çalışması için listedeki arkadaşların dikkat etmesi lazım” dedi.

  Listede İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in yer almasının kendisini sevindirdiğini ifade eden Sayan, “Liste Önder Bey'e göre hazırlanmış, Kılıçdaroğlu çok dikkatli olmalı. Sav, yapacağını yaptı, Deniz Baykal'ı evine gönderdi, inşallah Kılıçdaroğlu'nu evine değil iktidara gönderir” diye konuştu.

  “Koç düşünce bıçaklar çoğalır” diyen Sayan, Baykal'a yakın kişilerin listeden çıkartıldığını belirterek, “Keser döner sap döner bir gün olur hesap döner. Kalleşlik üzerine kurulmuş her şeyin sonu hezimettir. Ben bakan ya da milletvekili olmak için arkadaşlarımı yarı yolda ayak oyunlarıyla yarı yolda bırakmaktansa, siyaseti bırakıp, evimde oturmayı daha uygun görüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

  SAV: İL BAŞKANLARI ÇOK SAĞLIKLI TEŞHİSLER KOYDU

  CHP'de kurultay öncesi Genel Sekreterlik görevini sürdüren Önder Sav, “Bazı arkadaşlarımızın henüz nasıl bir liste oluşacağı belli olmadan, liste değerlendirmesi yaptıkları anlaşıldı. Ama il başkanlarımız işin başından beri çok sağlıklı teşhisler koydular” dedi.

  Sav, "Bu konuda da cumartesiyi pazara bağlayan gece hatta sabah diyebilirim hep beraber sağlıklı bir değerlendirme yaparak CHP'nin cumartesi kurultayındaki görkemine bir gölge düşmemesi için bu listelerin oluşumuna büyük katkı verdiler. Herkesin tabii değerlendirmesini aldık." diye konuştu.

  ARITMAN: "LİSTE BÜTÜNLEŞTİRİCİ DEĞİL"

  CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da listede yer alanlara başarılar dileyerek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun en az yüzde 40 oy alarak iktidar olma hedefini koyduğunu ancak listenin bütünleştirici bir liste olmadığını söyledi. Dışlayıcı anlayışla yola çıkıldığını ve bunun da iktidara yürüme hızını yavaşlatacağını öne süren Arıtman, solda birlik adına listenin dengeler gözetilerek hazırlanması gerektiğini kaydetti.

  Açıklanan listede yer alan Gülsün Bilgehan da listenin tüm solu kapsadığını söyledi. Kurultayın CHP'nin solda birliği sağlayacak tek parti olduğunu herkese gösterdiğini ifade eden Toker, basının desteğiyle CHP'ye olan ilginin arttığını belirtti.

  Listedeki insanların büyük bir bölümünün hevesle ve iyi niyetle işe başladığını kaydeden Toker, “Liste artık usanmış, bıkkın kişilerden oluşmuyor. Deneyimli arkadaşların yanı sıra yeniliklerin peşinde olan arkadaşlar var. İyi uyumlu bir kadro olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

  Açıklanan Parti Meclisi listesinde yer alan en genç üye 27 yaşındaki Ekrem Kerem Oktay da heyecanlı olduğunu ifade ederek, halkın CHP'ye sahip çıktığını ve her kesimi kapsayan bir Parti Meclisi oluşacağını söyledi. Listenin “çok güzel” olduğunu belirten Oktay, “Tecrübelisi, genci bir arada, eski muhaliflerle donanımlı bir liste oluşturulmuş. Bu liste mutabakat listesidir, toplumsal çıkarları düşünen bir liste. Hedef iktidar, Genel Başkanımızın direktifleri doğrultusunda çalışacağız, gençlerin CHP'ye katkıları giderek artacak” dedi.

  ARINÇ’TAN İLGİNÇ YORUM

  Devlet Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanlığına seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'nu  kutlayarak, “İnanıyoruz ki CHP, Sayın Baykal'ın CHP'si olmaktan süratle çıkar”  dedi.

  KKTC'de bulunan Arınç, gazetecilerin CHP Kurultayına ilişkin sorusu  üzerine, Kılıçdaroğlu'nu önemli bir siyasi partinin genel başkanlığını kazanmış  olmasından dolayı kutlayarak, başarılar diledi.

  Arınç, “İnanıyoruz ki CHP, Sayın Baykal'ın CHP'si olmaktan süratle  olmaktan çıkar ve özgürlükçü bir parti, gerçekten sosyal bir demokrat bir parti  olarak yoluna devam eder” dedi.

  BDP'Lİ DEMİRTAŞ'TAN ELEŞTİRİ

  BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürtlerle ilgili “Kürt sorunu yoktur. Güneydoğu’da yoksulluk sorunu vardır” şeklindeki açıklamalarını eleştirdi. ‘Ali’nin, Veli'nin değişmesiyle CHP değişmez. Kılıçdaroğlu yaptığı ilk açıklamayla bunun sinyalini veriyor. ‘Kürtlere iş, para verirsek onlar dillerinden, kimliklerinden vazgeçer’ demeye getiriyor. Bu klasik bir CHP zihniyetidir. İflas etmiş, imha ve asimilasyon politikalarıdır. Kürt sorunu vardır. Siyasal, sosyal bir Kürt sorunu vardır. Kürtlerin para karşılığında dillerinden, kimliklerinden vazgeçeceğini kastetmek, büyük bir facia ve hakarettir” diye konuştu.

  AKDAĞ: "ÖNEMLİ OLAN KİŞİLER DEĞİL ZİHNİYETTİR"

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı'na seçilmesiyle ilgili, “CHP eğer bu ülkenin önünü açacak, demokrasi ve özgürlüklerini geliştirecek Anayasa değişikliklerine karşı çıkmaya devam edecekse, bu değişikliğin hiçbir anlamı olmaz. Önemli olan kişiler değil zihniyetlerdir” dedi.

  TÜSİAD: "VAATLER ÖNEMLİ"

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği  (TÜSİAD) Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, “Sayın Kılıçdaroğlu'nun  kurultayda yaptığı adaylık konuşmasında dile getirdiği vaatler; başta katılımcı  demokrasi ve temsil kabiliyeti prensipleri olmak üzere, çoğulcu parlamenter  sistemden beklenenlerin sağlanabilmesi açısından önemlidir” denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı