Gündem Haberleri

  CHP: Asker için uluslararası meşruiyet gerek

  Hürriyet Haber
  02.10.2003 - 16:50 | Son Güncelleme:

  CHP İstanbul Milletvekili Onur Öymen, Türkiye'ye 8.5 milyar dolarlık mali yardım öngören anlaşmanın Meclis'e getirilmesi gerektiğini bildirerek, ''Siyasi şarta bağlı anlaşmanın Meclis'e getirilmemesi Anayasa suçudur. Bunun sonu Yüce Divan olur'' dedi. CHP TBMM Grup Başkanvekili Haluk Koç, İstanbul Milletvekili Onur Öymen ile birlikte Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, yabancı ülkelere asker gönderilmesinin uluslararası meşruiyet içermesi ve TBMM tarafından karara bağlanması gerektiğini söyledi.

  TBMM'nin bu yetkisini hiçbir şekilde devredemeyeceğini kaydeden Koç, ''Yasama yılı yeni başladı, bu yetkiyi vereceksek toplanıp bütün yasama yetkimizi devredelim. Parlamento'yu kapatalım, milli iradeyi yürütmeye devredelim. Bunun olamayacağı açık'' dedi. Grup Başkanvekili Koç, Irak konusunda Hükümet'in kamuoyundan gizlediği pekçok konu bulunduğunu da sözlerine ekledi.
     
  ''SAKLANMASININ ANLAMI VAR MI?''
     
  CHP İstanbul Milletvekili Onur Öymen de Irak'a insani yardım amacıyla gönderilecek yabancı askerlere Türk limanlarının ve havaalanlarının açılmasını öngören 23 Haziran tarihli kararname hakkında Hükümet'in bugüne kadar TBMM'ye bilgi vermemesini eleştirdi.

  Kararnamenin içeriğinin hiçkimse tarafından bilinmediğini belirten Öymen, ''İnsani yardımsa bunun nesi gizli? TBMM'den bu konunun saklanmasının anlamı var mı?'' diye sordu.

  ''İMZALAYANA VEBAL GETİRİR''
     
  Dubai'de imzalanan kredi anlaşmasının da Anayasa gereği TBMM'nin onayına sunulmasının zorunlu olduğunu bildiren Öymen, bu anlaşmanın içeriğinin de bilinmediğini kaydetti.

  Öymen, anlaşmada siyasi şart bulunmasının Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bugüne kadar görülmediğini, hiçbir uygar ülkenin de böyle bir anlaşma imzalayamayacağını söyledi.

  Hükümet yetkililerinin ''İngilizce bilen herkes bunu anlar'' açıklamaları yaptıklarını ifade eden Onur Öymen, ''Türkçe bilen herkes bunun ne anlama geldiğini anlamıştır'' dedi.
    
  Bir soru üzerine bu konu ile ilgili olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından yanıtlanması istemiyle birsoru önergesi hazırladığını bildiren Öymen, ''Önümüzdeki günlerde başka neler yapacağımızı görecekseniz'' dedi.

  Öymen, siyasi şart içeren bir anlaşmanın Meclis'e getirilmemesinin  Anayasa'yı ihlal anlamına geldiğini kaydederek, ''Bu Anayasa suçudur. Bunun sonu Yüce Divan olur'' diye konuştu.
    
  Hükümet'in bugüne kadar bundan daha büyük bir hata yapmadığını da savunan Öymen, ''Batı ülkelerinde es kaza böyle bir anlaşmaya imza atan olsa ertesi gün istifa etmek zorunda kalırdı. Bu anlaşma, imzalayana büyük vebal getirir'' dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı