Gündem Haberleri

  Çevreci profesörden Tanju Çolak'a suç duyurusu

  Hürriyet Haber
  13.10.2003 - 15:13 | Son Güncelleme:

  Kamuoyunda "Çevreci Profesör" olarak tanınan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Öğretim Üyesi ve Gezginler Kulübü Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, "profesörlüğü şüpheli" başlıklı yazıda "unvanı ve şahsına basın yoluyla hakaret ettiği" gerekçesiyle, Tanju Çolak hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Prof. Dr. Kural, Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği suç duyurusu dilekçesinde, ''genç neslin daha bilinçli ve tamamen popüler kültür değerleri ile büyümesini önlemek, çevre bilincini geliştirmek ve bilgi vermek amacıyla öğretim kurumlarında verdiği konferansları 7 yıldır sürdürdüğünü'' bildirdi.

  Aynı amaçla Denizli Valiliği'nce düzenlenen konferans sırasında, ''popüler kültürün bir sonucu olan futbol fanatizmi ve profesyonel futbola harcanan para, zaman ve ilgiyi eleştirdiğini, zararlarını da kısaca özetlediğini'' kaydeden Prof. Dr. Kural; konferansta söylediği sözlere tepki olarak, bir gazetenin 6 Ekim 2003 tarihli ekinde Tanju Çolak'ın sözlerine yer veren ''profesörlüğü şüpheli'' başlıklı yazı yayınlandığını belirtti. 

  ''Çolak'ın, bu yazıdaki sözleriyle, Türkiye'nin en saygın üniversitelerinden biri olan İTÜ'de uzun yıllar süren bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilen profesörlük unvanına ve şahsına basınyoluyla hakaret ettiğini'' savunan Prof. Dr. Orhan Kural, bu konuda gerekenin yapılmasını istedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı