Gündem Haberleri

  Cevat Soysal: Psikolojim bozuldu

  Hürriyet Haber
  10.07.2001 - 14:13 | Son Güncelleme:

  Cevat Soysal, "devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf fiil işlediği" gerekçesiyle idam istemiyle yargılandığı davada, "Taleplerimin dikkate alınmaması psikolojimi olumsuz etkiliyor" dedi.


  Soysal'ın, Dr. Ali Kandemir ve eski HADEP Genel Başkan Yardımcısı Osman Özçelik ile yargılandığı davanın Ankara 1 No'lu DGM'de görülen bugünkü duruşmasına, tutuklu sanık Soysal ve avukatı Levent Kanat ile Kandemir'in avukatı katıldı.


  Mahkeme Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz'in izinli olması nedeniyle heyete başkanlık yapan Yargıç Süreyya Gönül, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı'nda görev yapan bilirkişi L.B'nin raporunu mahkemeye sunduğunu kaydetti.


  Soysal'ın avukatı Levent Kanat, müvekkiline ait olduğu iddia edilen telefon kayıtlarına ilişkin hazırlık soruşturması sırasında yapılan bilirkişi incelemesi ile L.B'nin hazırladığı rapor arasında "büyük çelişkiler" bulunduğunu anlattı. Birinci raporda geçtiği iddia edilen konuşmaların çoğunun ikinci raporda bulunmadığını öne süren Kanat, müvekkilinin Mavi Çarşı olayıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Soruşturmanın genişletilmesi isteminde bulunan Kanat, müvekkilin tahliyesini istedi.
    
  PSİKOLOJİM OLUMSUZ ETKİLENİYOR
    
  Soysal, avukatının beyanlarına katıldığını belirterek, mahkemenin iki yıldır hiçbir talebini dikkate almadığını söyledi. Bu durumun kendisini psikolojik olarak olumsuz etkilediğini savunan Soysal, şunları kaydetti:
  "Terörist olarak gösterilmek isteniyorum. Bana haksızlık yapılıyor. İki yıldır taleplerim dikkate alınmıyor. Bu bir tiyatrodur. Mahkeme buna bir son vermelidir. Psikolojim olumsuz etkileniyor. Mahkeme de ses bantlarının bana ait olmadığını biliyor. Ben terörist falan değilim. Tahliyemi istiyorum."


  Hakim Gönül'ün, kasetlerdeki sesle karşılaştırılması için ses kaydı yaptırıp yaptırmayacağını sorduğu sanık Soysal, öncelikle kendi taleplerinin dikkate alınmasını, ondan sonra tetkik için ses kaydı yaptıracağını söyledi.


  Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan, soruşturmanın genişletilmesiistemlerinin reddine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.


  Yargıç Gönül, Soysal'ın avukatının soruşturmanın genişletilmesi isteminin reddine, suçun niteliği ve delil durumuna göre sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildiğini bildirdi.


  Gönül, kasetlerdeki ses ile Cevat Soysal'ın sesinin karşılaştırılmasının yapılması, bu konuda rapor alınması için yedek hakim Rüstem Çiloğlu'nun naip hakim tayin edilmesine karar verildiğini belirterek, duruşmayı erteledi.


  Duruşmadan sonra, Soysal ve avukatı Kanat, Hakim Çiloğlu'na talepleri dikkate alınmadığından ses kaydı yaptırmayacaklarını beyan ettiler.


  İddianamede, Soysal'ın, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "vatan hainliği, devletin ülkesine ve egemenliğine karşı suçlar" hükmünü içeren 125. maddesine göre idam, Kandemir ve Özçelik'in TCK'nın ''yasadışı örgüte yardım'' fiilini içeren 169 ve ''ceza artırımını'' öngören Terörle Mücadele Yasası'nın 5. maddelerine göre 4 yıl 6'şar aydan 7 yıl 6'şar aya kadar ağır hapsi isteniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı