Gündem Haberleri

  Cemil Bayık: Hükümet adım atmazsa süreci bitiririzx

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)
  25.09.2013 - 12:55 | Son Güncelleme:

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin diyalog aşamasından müzakere aşamasına geçmediğini, AK Parti Hükümeti adım atmadığı takdirde süreci bitireceklerini öne sürdü.

  Kandil Dağı’nda Rusya ve Kuzey Irak’tan bir Kürt televizyonuna konuşan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, ’Çözüm süreci’ ve Suriye’nin durumunu değerlendirdi. ’Çözüm süreci’nde Türkiye’nin adım atmaması halinde Kürtler’in alternatifsiz olmadıklarını söyleyen Bayık, İmralı’da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin şu anda diyalog aşamasında olduğunu ancak, müzakere aşamasına geçmesini beklediklerini söyledi. Sınırların dışına çekilmenin durdurulması buna dikkat çekmek için olduğunu söyleyen Cemil Bayık, şöyle konuştu:

  "AKP Hükümeti gerillanın çekilmesini fırsat olarak gördü ve adım atmadı. İmralı’da BDP heyeti ile yapılan görüşmeler 15 günde bir yapılması gerekiyordu ancak, şimdi 1 aya veya 45 güne çıkarıldı. İmralı’daki görüşmeler halen diyalog aşamasında ve müzakereye geçilememiştir. Gerillanın geri çekilmesinin durdurulması devleti uyarmak içindi. Eğer AKP Hükümeti adım atmazsa bizde süreci bitiririz. Böyle devam edemeyiz. " dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı