Gündem Haberleri

  CeBIT'ten 'enteresan' başlıklar

  Hürriyet Haber
  14.03.2005 - 14:10 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın Hanover kentinde düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CeBIT son hızla devam ederken firmalar son teknoloji ürünleriyle birbiriyle yarışmaya devam ediyor. Görücüye çıkan ürünler arasında özellikle 'garip' olarak nitelenen ürünler bu sene de dikkat çekiyor. Gerçek zamanlı bir şekilde 'transatlantik düet' sağlayan bir piyano ve tere karşı dayanıklı fare bunlardan bazıları.

  Almanya Başbakanı Gerhard Schroeder'in katılımıyla CeBIT 2005 geçen Perşembe start aldı. Ayın 16'sına kadar devam edecek olan, 69 ülkeden 6.300 firmanın katıldığı fuarın ziyaretçileri dijital teknolojinin yakın geleceğine göz atma şansına sahip oluyorlar. CeBIT'te her sene, büyük firmalardan geniş kitlelere hitap eden pek çok ürünün yanı sıra enteresan fikirlerle öne çıkan firmaların ürünleri de ilgi topluyor. CeBIT'in özellikle ilk günlerinde bu tür oyuncakların ağırlığı bir hayli hissedildi. Fuar 16 Mart Çarşamba günü sona erecek.

  Geleceğin multimedya cekedi

  Almanya'da faaliyet gösteren Infineon Technolgies yerel bir giysi üreticisiyle ortaklaşa çalışarak bir "multimedya" ceketi yaratmış. Dayanıklı İtalyan pamuğundan yapılmış olan bu ceket, bir MP3 çalara ve Bluetooth destekli bir eller-serbest cep telefonuna sahip. "mp3blue" olarak adlandırılan ceketin kolları üzerinde bulunan 'düğmeler' kolay bir navigasyon sağlıyor ve içe dikilmiş iletken kumaş, gömülü kulaklıklara ve yaka içindeki mikrofona bağlanarak sinyal iletimini sağlıyor. Telefon çaldığında MP3 çalar otomatik bir şekilde duruyor ve tekrar şarj edilebilir piller sekiz saatlik bir hizmet sunuyor.

  Ter geçirmez mouse

  Californialı Dynapoint şirketi ise Zihni Sinir projelerini anımsatan bir ürünle fuarın ilk günü kaçınılmaz bir şekilde ziyaretçilerin ilgisini çekti. Bu ürün sus geçirmez gövdeye sahip bir bilgisayar faresi. Sahip olduğu yapısıyla bu fare en çok terleyen ellerin altında bile sorun çıkarmadan çalışabiliyor! Kablosuz olan bu fare bilgisayardan 6 metre uzaklığa kadar gidebiliyor ve lazer "pointer" bulunduruyor.

  Transatlantik piyano

  Kanada'dan Acadia Üniversitesi, aralarında binlerce kilometre bulunmasına rağmen iki müzisyenin beraber düet yapabilecekleri bir piyanonun tanıtımını yaparak en çok ilgi çeken bir diğer katılımcı oldu. Yapılan gösteride, bir kuyruklu piyano üzerinde çalınan notalar özel bir yazılım aracılığıyla Nova Scotia'da bulunan bir başka piyanoya neredeyse gerçek zamanlı bir şekilde iletildi. "MusicPath" isimli bu ürünün yaratıcıları Cuma günü gerçekleşecek olan dört elli bir transatlantik caz konserinin haberini de duyurdu.

  Beyinle yönetilen cep bilgisayarı

  Fuarın ilk gününde en yenilikçi ve ufuk açıcı ürün ise Avusturyalı Guger Technologies'den geldi. Bu son teknoloji ürün, beyinle kontrol edilebilen bir cep bilgisayarı. Son zamanlarda beyin dalgalarıyla bilgisayar yönetimi hakkında çeşitli olumlu araştırmalar gerçekleşmişti ve bu cep bilgisayarı bu araştırmaların ilk meyvesini oluşturuyor. Dr. Christopher Guger yönetiminde gerçekleşen gösteride, elektrotlarla bir kullanıcının başına ve bilgisayara bağlanan kablo aracılığıyla, beyin gücünün etkisiyle nasıl bir fare imlecinin hareket ettirilebildiği gösterildi.

  Büyükler de ordaydı

  Fuarın ilk günü teknolojinin devleri de boş durmadı. Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, 6680 isimli yeni cep telefonu modelini sergiledi. İki adet kameraya sahip bu ürünle gerçek zamanlı bir şekilde yüz yüze video konferans düzenlenebiliyor. Bir diğer büyük cep telefonu üreticisi Sony Ericsson da, Walkman markasıyla birleştirdiği bir handset'in tanıtımını yaptı. Vodaphone ise cep telefonları ve cep bilgisayarları için geliştirdiği dijital televizyon hizmetiyle dikkat çeken bir diğer firma oldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı