Gündem Haberleri

  Cansel K. kararına hukukçu tepkisi: Skandal!

  hürriyet.com.tr
  14.04.2016 - 09:35 | Son Güncelleme:

  Cansel K.'yi taciz ederek intiharına neden olduğu gerekçesiyle yargılanan öğretmenin beraat etmesine hukukçular tepki gösterdi. Münevver Karabulut'un avukatı Rezan Epözdemir, "Rıva var gerekçesini kabul etmek skandaldır. Ayrıca 'şikayet yok' deniliyor. Oysa şikayet süresi 6 ay. 18 yaşından küçükse de anne-baba şikayet edebilir" dedi.

  Kayseri'de lise öğrencisi Cansel Buse K.'yi taciz ederek ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle yargılanan öğretmen Bayram Ö.'nün beraat etmesine tepki büyük. Hukukçular, öğretmenin ikinci duruşmada "Mağdurenin rızası var" denilerek serbest bırakılmasını "mkandal" olarak yorumladı. 

  Kararı Sabah'a yorumlayan hukukçuların görüşleri şöyle:

  Münevver Karabulut davası avukatı Rezan Epözdemir: Rızanın olduğunu ortaya koyacak kişi intihar etmiş. Sanık öğretmenin beyanıyla "Rıza var" deniyorsa bu skandal bir karar. Kararın hukuka aykırı olmasının en büyük göstergelerinden biri de mahkemenin 'Şikâyet yok' demesi. Şikâyet süresi 6 ay. 18 yaşından küçükse anne-baba. Baba kızının ölümünden sonra öğrenmiş 6 ay içinde de şikâyetçi olmuş. Bu karar hukuk skandalı.

  İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Nazan Moroğlu: İki vahim durum var. İlki ceza hukuku kurallarına uyulmaması. Tutukluluk haline son verilmesi. Toplum vicdanını yaralayan durum. İkincisi ise bu öğretmenlere toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verilmiş.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı