GeriGündem Çanakkale'deki orman yangını büyüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  54
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çanakkale'deki orman yangını büyüyor

Çanakkale'deki orman yangını büyüyor
refid:9547167 ilişkili resim dosyası

Çanakkale'nin Çınarlı Köyü yakınlarında çıkan orman yangını poyrazın etkisiyle kontrol altına alınamadı.

İşte yangından fotoğraflar 

Balya makinasından oluşan kıvılcımların anızları tutuşturması sonucu çıkmış olabileceği belirtilen yangın, 10 kilometre uzaklıktaki İntepe Beldesi'nin tepelik kısmına kadar ulaştı. Yangın bölgesine gelen Vali Orhan Kırlı, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Kırlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Maalesef hava çok rüzgarlı. Yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Ancak henüz bunu başaramadık. Çevre illerden takviye uçaklar istedik. Henüz bir yerleşim alanını tehdit etmiyor. Ancak böyle bir risk var. Çınarlı'dan başlayan alevler İntepe Beldesi'nin dağlık kesiminden Dümrek Köyü'ne doğru ilerliyor. Ne kadar alan yandığı konusunda açıklama yapmak için henüz erken. Yangının çıkış nedeni de henüz belirlenemedi” dedi. Yangının yaklaşık 50 hektar alanda devam ettiği belirtildi.

Çanakkale- İzmir yolu kapandı, alevler İntepe'nin içine kadar ulaştı

Çanakkale merkeze bağlı Çınarlı Köyü yakınlarında başlayan orman yangını İntepe Beldesi'ne girdi, restoranları yaktı, büyük panik yaşandı. İntepe halkı sokağa dökülüp, hortumlarla su sıkarak alevleri durdurmaya çalışırken, çalışmalar sert esen rüzgara yenildi. Yangının 100 hektarlık alanda devam ettiği belirtildi.

Bugün saat 12.00 sıralarında anız kaplı alanda başlayan yangın, sık çam ağaçlarıyla kaplı ormana sıçradı. Balya makinasından çıkan kıvılcımların anızları tutuşturması sonucu çıkmış olabileceği belirtilen yangın, poyrazın etkisiyle kısa sürede yayıldı. Alevler kısa sürede, 10 kilometre uzaklıktaki İntepe Beldesi'nin tepelik kısmına kadar ulaştı.

Yangına 5 yangın söndürme uçağı ve 3 helikopterle havadan müdahale edilirken, çok sayıda orman işçisi de arazöz ve dozerle karadan söndürme çalışmalarına katıldı. Çınarlı'da, enerji üreten rüzgar türbinlerine yaklaşık 1 kilometre mesafedeki yangın hızla Dümrek Köyü'ne doğru ilerlerken, İntepe Varyantı'nda Çanakkale-İzmir Karayolu'nun iki yanını sardı. Araçlar yoldan geçerken büyük tehlike yaşarken, yol saat 15.30 sıralarında ulaşıma kapatıldı. Rüzgar nedeniyle yüzlerce metre uzağa atlayan kıvılcımlar birçok ayrı noktada yangının başlamasına neden oldu, yangını söndürmek daha da güçleşti. Yanan ve can havliyle kaçan kuşların da düştüğü noktada yeni yangınlar başlattığı belirtildi.

RESTORANLARDA PATLAMA

Çanakkale - İzmir Karayolu'nun sağında bulunan restoranlardan bazıları yandı. Bağevi ve yanındaki Güverte Restoran adlı mekanlar kül oldu, Manzara Kebap Salonu ise hafif hasarla alevlerden kurtarıldı. Mekanlardaki tüpler de patlayınca alevlere müdahale eden orman işçileri, zor ve tehlikeli anlar yaşadı. Alevler İntepe Beldesi'nin içine kadar girdi. Alevler İntepe'nin içlerine kadar girerken, beldede yaşayanlar traktörleri, römorklarıyla su taşıyarak alevleri durdurmaya çalışırken, elektrik kablolarının büyük bölümü yanarak hasar gördü. Beldenin tümünde elektrikler kesildi. İntepe Belediyesi'nden yapılan anonslarla vatandaşlardan evlerinin çevresini ıslatarak önlem almaları istendi. İntepe Sağlık Ocağı'nın talimatıyla yapılan bir başka anonsta da yangının yarattığı yoğun dumanın havayı kirlettiği, yaşlı ve çocukların evlerinden çıkmamaları gerektiği uyarısı yapıldı. Ekiplerin tüm çabasına karşın yangın henüz kontrol altına alınamadı.

Yangın bölgesine gelen Vali Orhan Kırlı, İl Jandarma Komutanı Şükrü Cumhur, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel, İntepe Belediye Başkanı Alaattin Özkurnaz, Emniyet Müdürü İhsan Ünal, birlikte yanan sahaları gezerek çalışmaları takip etti, bilgi aldı. Vali Kırlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Maalesef hava çok rüzgarlı. Yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Ancak henüz bunu başaramadık. Çevre illerden takviye uçaklar istedik. Havadan ve karadan müdahale sürüyor. Yangının çıkış nedeni de henüz belirlenemedi. Yangın yerleşim birimlerinden İntepe beldesi ve Güzelyalı Köyü yakınlarında etkili oluyor. Ayrıca, Çanakkale-İzmir Karayolu da geçici olarak trafiğe kapatıldı. Kuvvetli esen rüzgar da yangının büyümesinde etkili oldu. Bölgeye takviye uçak ve helikopter istedik” dedi.

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel, yangını kontrol altına almak için büyük çaba harcadıklarını söyledi. Demirel, “Ne kadar alanın yandığını net olarak belirleyebilmiş değiliz ancak 100 hektarlık sahada devam ettiğini söyleyebiliriz. Yangına 5 uçak, 3 helikopterle müdahale sürüyor. Bir de keşif uçağı çalışıyor. İki helikopter takviyesi daha istedik, onlar da yolda, geliyor” diye konuştu.

Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, poyrazın hızının saatte 45 -50 kilometre civarında seyrettiğini belirterek, “Bu da ortanın üzerinde, kuvvetli sayılabilecek rüzgardır” dedi.

İKİ EV YANDI

İntepe Beldesi'nde, Çanakkale-İzmir Karayolu'nun sol tarafında yeni yapılan evleri yalayıp geçen alevler, sağ taraftaki evlere büyük tehlike yaşattı. Aynı bölgede 2 restoranın ardından biri yeni tamamlanmış boş, diğeri de halen kullanılan 2 ev büyük hasar gördü. Evlerin çatıları tamamen yandı. İntepe Beldesi'ni geçen yangının, Dümrek Köyü'ne kadar ulaştığı, ilerlemeye devam ettiği belirtildi.


 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle