Gündem Haberleri

  Caferi imamlar Diyanet'le mahkemelik

  Hürriyet Haber
  05.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Caferi imamların maaşlarını İran'dan aldıkları yolunda Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişi tarafından hazınlanan rapor, imamları ayağı kaldırdı. Iğdır'daki Caferi imamlar, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Başmüfettiş Abdülkadir Sezgin'i mahkemeye verme kararı aldı.

  Başmüfettişi Sezgin hazırladığı raporda, İran'da dini eğitim gören imamlarca yönetilen Iğdır ve çevresinde 300 kadar Caferi (Şii) camisi bulunduğu, bu camilerde görev yapan imamların büyük bölümünün maaşlarını İran'dan aldığı ileri sürülmüştü.

  Iğdır'daki Caferi liderlerden İmam Hüseyin Yeşil, Sezgin'in hazırladığı raporu, mezheplerine yapılmış en büyük hakaret olarak değerlendirdiklerini söyledi. Sezgin'den, iddiasının ispatını isteyen Yeşil, dini eğitimlerini İran'da görmelerinin, İran'dan maddi destek aldıkları anlamına gelmeyeceğini söyledi. Yeşil, imam maaşlarının Şii halktan toplanan paralarla karşılandığını, Doğu bölgesinde 200 kadar camileri olduğunu anlattı. İlahiyat fakültelerinde Caferi mezhebiyle ilgili bölüm kurulmasını yıllardır istediklerini, ancak bu isteklerinin yerine getirilmediğini kaydeden Yeşil, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Türkiye'de bir Şii'nin din eğitimi alacağı müessese yoktur. Bu yüzden gençlerimiz ya İran'a, ya da Irak'a giderler. Türk vatandaşı olmaktan gurur duyan bizler, din eğitimini yurdumuzda almak için bir çok kez girişimde bulunduk, ancak başaramadık. Diyanet, bizleri adeta yok sayıyor. ’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı