Gündem Haberleri

  'Büyüme' sebze bahçesinde olmaz

  The Wall Street Journal
  18.08.2009 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde'ın, Almanya ve Fransa'nın ikinci çeyrekte büyümesini sürpriz olarak nitelemesi birçok politikacı için ders alınacak bir davranış.

  Geçtiğimiz hafta çok ender görülen bir şeyle - bir politikacının alçakgönüllüğü- ile karşılaştık. Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Almanya ve Fransa'nın ikinci çeyrekte ekenomik büyüme rakamlarında beklenmedik bir toparlanma açıklamasının ardından, büyümeye dönüşü 'çok şaşırtıcı' olarak niteledi. Düşünün ki, bir büyük ekonomi, trilyon dolarlar değerinde canlandırma paketi ve büyük reformlar olmadan daralmaya son veriyor ve bir politikacı da bu kazanımdan çıkar sağlamak için ileri atılmıyor. 

  Politikacılar ekonomiyi bahçede sebze yetiştirir gibi "büyütmedikleri" için küresel ekonomide büyümenin arkasındaki nedenler onlara en az bize olduğu kadar ve hatta daha gizemli geliyor. On yıllar boyunca özel sektörde görev yapmış olan Lagarde belki de bu gerçeği birçok politikacıdan çok daha iyi anlayacak bir konumda.

  Sadece bir çeyrekteki yüzde 0.3'lük büyüme Fransa ve Almanya'da artık işlerin düzeldiği anlamına gelmezken, Euro Bölgesi'nin tamamında aynı çeyrekte Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'da yüzde 0.1 oranında daralma görülmüştür.

  Fakat, dünyada politikacıların çaresizce ekonomide herhangi bir toparlanma sinyali bekledikleri bir dönemde, Fransa’da ekonomiden sorumlu bakanının büyüme konusunda gerçeği söylemesi insanı rahatlatıyor. Bu durum, tam olarak milyonlarca insan tarafından verilmiş milyonlarca üretim, satın alma ve satış yapma kararlarının bir ürünüdür. Politikacılar, özellikle üretim, çalışma ve inovasyon için aldıkları teşvikleri artırarak ya da azaltarak tüm bu karar alma süreci üzerinde etkili olabilirler. Her ne kadar politikacılar işler iyi gittiğinde bunun meyvelerini toplamak isteseler de, günümüzün trilyonlarca dolar büyüklüğündeki ekonomilerini kontrol edemezler.

  Fransa, bu yılın başında mütevazi bir canlandırma paketi açıkladı ve Batı dünyasını etkisi altına alan hurda indirimi deliliğine de katıldı. Fakat, Fransa ve Almanya, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'in mega-canlandırma trenine binme konusundaki ısrarına Avrupa'da direnen ülkeler arasında yer aldı ve şu anda da bu mali kısıtlama bu iki ülkenin iyileşme şansını sekteye uğratır gibi görünmüyor.

  Bir çeyrekteki büyüme, verilerde sonrasında yapılabilecek revizyonlar veya yaşanabilecek bir yavaşlama ile kolayca silinebileceği için ikinci çeyrekteki dönüşü çok büyütmek bir hata olur. Fakat, Lagarde'ın Fransa'nın yeniden büyümeye dönmesini sürpriz olarak gördüğünü açıkça ifade etmesi, meslektaşlarının ondan alması gereken çok önemli bir ders içeriyor.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı