GeriGündem Büyükelçi herhangi bir imada bulunmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyükelçi herhangi bir imada bulunmadı

Dışişleri Bakanlığı, ABD Büyükelçisi Edelman’ın, Cumhurbaşkanı Sezer’in Suriye ziyareti için bir imada bulunmadığını açıkladı. Türkiye’nin dış politikasını kendi takdiriyle yürüttüğünü vurgulanan Dışişleri Sözcüsü Tan, Edelman’ın ilişkilerin gelişmesi için çaba harcayan bir diplomat olduğuna da dikkat çekti.

DIŞİŞLERİ Bakanlığı, Türkiye-ABD ilişkilerini bozduğu gerekçesiyle değişik kişi ve kuruluşların eleştirilerine hedef olan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman’la ilgili tartışmalara noktayı koydu. Dışişleri Sözcüsü Namık Tan, dünkü basın toplantısında Edelman’ın Türkiye-ABD ilişkilerinin gelişmesi yönünde gayret sarfeden bir diplomat olduğunu belirtti. Tan, Türk dış politikasının nasıl yürütüleceği konusunun tamamıyla Türkiye’nin takdirinde olduğunu da vurguladı.

Tan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Suriye ziyaretiyle ilgili Edelman’ın yaptığı değerlendirmenin tartışma yarattığının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

‘Büyükelçi açıklamasında, Cumhurbaşkanı Sezer’in Suriye ziyaretiyle ilgili herhangi bir imada bulunmamıştır. 1559 sayılı BM kararı ile ilgili ifadeleri ise bizim tutumumuzla uyumludur. Büyükelçi Edelman bakanlığımız ile yakın ilişki içinde görev yapan ve iki ülke ilişkilerinin gelişmesi yönünde gayret sarfeden bir diplomattır. Öte yandan, dış ilişkilerimizin ve dış politikamızın nasıl yürütüleceği konusundaki takdirin tamamıyla Türkiye’ye ait olduğunu da bu vesileyle kaydetmek isterim.’

Ankara ve Suriye’nin meselesi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Adam Ereli, Cumhurbaşkanı Sezer’in Suriye ziyaretinin, sadece Türkiye ve Suriye’yi ilgilendireceğini söyledi. Ereli, düzenlediği günlük basın toplantısında bir soru üzerine, ’Bu konuda gerçek bir yorumum yok. Eğer Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Suriye’ye gitmek istiyorsa, bu Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ve Suriye arasındadır’ dedi. Ereli şöyle devam etti:

‘Bizim Suriye konusundaki görüşlerimiz çok iyi biliniyor. Umudumuz elbette Türkiye’nin ve başka ülkelerin, uluslararası toplumun aynı düşüncede birleşerek Suriye’yi, bütün askeri ve istihbarat güçlerini Lübnan’dan çekmeye çağırması yönünde açık bir mesaj iletmesidir. Ancak ziyaret meselesine gelince bu, Türkler ile Suriyeliler arasında bir meseledir.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle