Gündem Haberleri

  Büyük usta Yaşar Kemal'i kaybettik (Yaşar Kemal kimdir?)

  hurriyet.com.tr - DHA
  28.02.2015 - 18:03 | Son Güncelleme:

  Türk edebiyatının efsanevi ismi yazar büyük usta Yaşar Kemal'i kaybettik. 92 yaşındaki Yaşar Kemal, uzun süredir İstanbul Üniversitesi'nde tedavi görüyordu.

  EDEBİYATIMIZIN KOCA ÇINARI YAŞAR KEMAL

  Solunum güçlüğü ve kalp ritm bozukluğu sebebiyle 14 Ocak'ta İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Yaşar Kemal, o tarihten beri bu hastanede tedavi görüyordu. Yaşar Kemal'in doktorları yaptıkları açıklamalarda, akciğer enfeksiyonu ve ritm bozukluğunun yanında çoklu organ yetmezliği yaşadığını söyledi. Kemal, hastaneye yattığı 14 Ocak'tan bugüne kadar 45 gündür kesintisiz olarak yoğun bakımda kaldı.

  Büyük usta Yaşar Kemali kaybettik (Yaşar Kemal kimdir) DOKTORUNDAN İLK AÇIKLAMA

  Yaşar Kemal'in hayatını kaybetmesinin ardından konuşan doktoru, Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, "Günlük olarak basınla paylaştığımız bilgiler vardı. Her gün bilgi veriyorduk. Organ yetmezliği vardı. Üzerine eklenen bozucu faktörlerin etkisiyle kalp, akciğer ve diğer organların etkilenmesiyle ortaya çıkan bir durum. Yapay solunum desteği veriliyordu. Yarım saat önce kendisini kaybettik." şeklinde açıklama yaptı.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TAZİYE TELEFONU

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yaşar Kemal'in eşini arayarak taziyelerini iletti.

  Büyük usta Yaşar Kemali kaybettik (Yaşar Kemal kimdir)
  YAŞAR KEMAL KİMDİR?

  Tüm Türkiye, edebiyat dünyasının büyük ustası Yaşar Kemal’e ağlıyor. 1923 yılında doğan Yaşar Kemal, Türk edebiyatının en önde gelen yazarlarından biriydi. İlk öykü kitabı Sarı Sıcak'ta da yer alan Bebek öyküsü ile ilk romanı İnce Memed, Cumhuriyet'te tefrika edildi. İnce Memed, yaklaşık kırk dile çevrilerek yayımlandı ve kitaplarının yurtdışındaki baskısı yüz kırktan fazla oldu.

  Yaşar Kemal pek çok yapıtında Anadolu'nun efsane ve masallarından yararlandı. PEN Yazarlar Derneği üyesiydi. Nobel Edebiyat Ödülü'ne de aday gösterilen ilk Türk yazar olan Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği sebebiyle yoğun bakimda olduğu hastanede hayatını kaybetti.

  Bir kütüphane yandı...

  Büyük usta Yaşar Kemali kaybettik (Yaşar Kemal kimdir) KENDİ SESİNDEN ÇIPLAK DENİZ ÇIPLAK ADA


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı