GeriGündem Büyük fırsat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük fırsat

Büyük fırsat
refid:17740595 ilişkili resim dosyası

Şehrinin sorununu Hürriyet treniyle duyur

ANKETE HEMEN KATILIN

Hürriyet Hakkımızdır Treni, tüm renkleriyle yine Türkiye yollarında! Bugün yola çıkıyor, 10 Haziran’a kadar 7 bölgede 25 şehri ziyaret edecek. Bu kez “Türkiye ne istiyor?” sorusuna cevap arayacak, halkın taleplerini dinleyecek. Tren eğlenceleri, çocuk tiyatrosu ve atölyeleri, sergiler, seminerler, eğitimler, Hürriyet yazarlarıyla söyleşiler, müzik ve diğer sürprizlerle gittiği her şehre hayat katacak.        

HÜRRİYET TRENİ YOLA ÇIKIYOR

2008’de “insan hakları”, 2009’da ise “çocuk hakları” temalı yolculuklar yapan Hürriyet Hakkımızdır Treni, yarından itibaren yine yollarda.

12 Haziran seçimleri öncesi “Türkiye ne istiyor?” sorusuna yanıt arayacak olan tren, 32 günde 25 şehre uğrayacak. Uğradığı her şehirde yerel sorunları Türkiye’nin gündemine taşıyacak olan tren, Hürriyet yazarlarını okurlarla buluşturacak, eğlenceleri, atölye çalışmaları, sergileri, eğitimleri, söyleşileri ve sürprizleri ile gittiği şehre renk katacak.

HÜRRİYET Hakkımızdır Treni, Ankara’dan hareket ediyor. 32 günde 25 şehre uğrayacak olan tren, 12 Haziran seçimleri öncesinde “Türkiye Ne İstiyor?” sorusuna yanıt da arayacak. Hürriyet Gazetesi’nin Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Hürriyet Hakkımızdır Treni, 32 günde 594 saat yolculuk yapıp 8054 kilometre yol kat ettikten sonra 10 Haziran’da İstanbul Haydarpaşa Garı’na ulaşacak. 2008’de “insan hakları”, 2009’da ise “çocuk hakları” temalı yolculuklar yapan Hürriyet Hakkımızdır Treni, bu yıl “Türkiye Ne İstiyor?” temasıyla tüm Türkiye’ye 12 Haziran seçimlerinden sonra nelerin değişmesini istediğini soracak ve sonuçlarını her gün kamuoyuyla paylaşacak. Gittiği illerde yerel sorunları da Türkiye gündemine taşıyacak olan Hürriyet Hakkımızdır Treni, yolculuğun sonunda halkın taleplerini bir rapor halinde siyasi partilere ulaştıracak. CNN TÜRK, trenle Türkiye’yi adım adım dolaşacak ve özel seçim yayınlarıyla 12 Haziran seçimlerinin nabzını tutacak.

Yazarlar okurlarla görüşecek

Büyük fırsat


Hürriyet Hakkımızdır Treni ayrıca Kayseri’den Edirne’ye, Erzincan’dan Balıkesir’e, Samsun’dan Manisa’ya, Diyarbakır’dan İzmir’e, Tatvan’dan Uşak’a, Adana’dan Kars’a, içinden demiryolu geçen 25 şehre Hürriyet yazarlarının yanı sıra Türkiye’nin sorunlarına duyarlı aydınları ve gazetecileri taşıyacak. Yazar ve gazeteciler okurlarıyla bir araya gelerek sohbet edecek. Dileyen herkese doğum gününde yayınlanan Hürriyet Gazetesi’nin 1. sayfasını da hediye edecek olan Hürriyet Hakkımızdır Treni eğlenceleri, çocuk tiyatrosu, atölye çalışmaları, sergileri, seminerleri, eğitimleri, söyleşileri ve sürprizleri ile gittiği kentlere hayat katacak.

Çocuklar eğlenirken öğrenecek

Pınar Kido Çocuk Tiyatrosu, her durakta “Nasreddin-İnadın Sonu” adlı çocuk oyununu sahneleyecek. Tren müziklerini yapacak olan Zil Zurna Perküsyon Grubu çocuklarla beden perküsyonu atölye çalışmaları gerçekleştirecek. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), her durakta “çocuklarla haklar atölyesi” düzenleyerek hakları konusunda bilgilendirecek. DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu), “deprem simülasyon vagonu” kuracak. Bu vagonda gerçekleştirilecek deprem simülasyonları ve eğitimlerle halkın, özellikle de çocukların depreme karşı bilinçlendirilmesi sağlanacak.

Büyük fırsat


Türkiye Futbol Federasyonu ilk kez bu yıl “HERKESiçinFUTBOL” (HiF) programı ile tren projesinin ortakları arasında yer alacak. Türkiye Futbol Federasyonu, Hürriyet Hakkımızdır Treni’yle futbolu Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklarla buluşturacak. Her peronda kurulacak beceri parkurunda yarışmalar düzenlenecek.

Aile içi şiddete karşı eğitim

Hürriyet Gazetesi’nin Aile İçi Şiddete Son! Kampanyası çerçevesinde yedi yıldır yapılmakta olan eğitim çalışmaları bu kez muhtarlarla gerçekleştirilecek. 25 şehirde muhtarlarla bir araya gelecek olan Aile İçi Şiddete Son! Kampanyası uzmanları, aile içi şiddetin yalnızca bir “aile meselesi” olmadığı gerçeğini anlatarak şiddete maruz kalanlara nasıl destek olunacağı konusunda bilgi verecek.

Barış karikatürleri sergisi

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen “Barış Karikatürleri” adlı sergi Hürriyet Hakkımızdır Treni ile yola çıkacak. “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması”na bu güne kadar katılan 136 ülkeden 7300 sanatçının 60.000’i aşan eseri arasından seçilen 50 barış karikatürü tren duraklarında izleyiciyle buluşacak.

Haklı Kadın Platformu trende

Kadınların Meclis’te erkeklerle eşit şekilde temsil edilmesi, şiddetin her türlüsünden korunması, kadın istihdamının artırılması, toplumsal cinsiyet eşitliği için gereken adımların atılmasını sağlamak amacıyla kurulan Haklı Kadın Platformu da 25 şehri gezecek. Kadınların siyasette ve her türlü kamusal alanda eşit temsilinin sağlanmasına ilişkin taleplerini kamuoyuyla paylaşacak olan Haklı Kadın Platformu, siyasi partilerin kadın milletvekili adayları, kadın eşitliğini savunan sivil toplum örgütleriyle buluşacak.

25 şehir gezecek

HÜRRİYET Hakkımızdır Treni sırasıyla Kayseri, Erzincan, Kars, Sivas, Samsun, Amasya, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Muş, Tatvan, Adana, Mersin, Konya, Afyon, Uşak, İzmir, Manisa, Balıkesir ve Eskişehir’de konaklayacak. Tren, 6 Haziran’da Avrupa yakasına geçecek ve Kırklareli ile Edirne’ye gidecek. Hürriyet Hakkımızdır Treni, yolculuğunu 10 Haziran’da İstanbul’da noktalayacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle