GeriGündem Burgazada yandı İstanbul seyretti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Burgazada yandı İstanbul seyretti

Koskoca İstanbul'da yangına müdahale edecek bir helikopter bulunamadı, Burgazada saatlerce yandı. Ormanlık alanı aşan alevler evleri yaktı, 1 kişi öldü. Söndürme helikopterleri İzmir ve Marmaris'ten, uçak ise Kayseri'den geldi.

BURGAZADA'da çöplükte başlayan yangına müdahale edecek helikopter bulunamayınca Burgazada İstanbul'un gözleri önünde saatlerce yandı. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki söndürme helikopteri, sabah Lapseki'de çıkan yangına gönderilmişti. Gelibolu ve Saroz'da da yangın çıkınca İstanbul'a kaydırılamadı. Marmaris ve İzmir'den yetişen helikopterlerle Kayseri'den gelen C-130 tipi söndürme uçağının havadan müdahalesi gecikince çöplükten çıkan yangın ormanlık araziyi aşıp, 13 evi sardı. 1 kişi öldü, yüzlerce kişi adaya çöken dumandan etkilendi. Ada sakinleri panik içinde iskeleye akın etti ve bulabildikleri deniz araçlarıyla kaçmaya çalıştı. Yangın 8 saat sonra kontrol altına alınırken, 40 hektar ormanlık alan tahrip oldu.

Yangın Burgazada'nın arka kesimindeki çöplükte 14.10'da başladı. Saatteki hızı 52 kilometreyi bulan lodos nedeniyle kısa sürede büyüyen yangın, ormanlık alana sıçradı. Burgazada'nın asırlık çamları alevler içinde kalırken, yangın evlerin bulunduğu yerleşim birimini tehdit etmeye başladı.

EVLERİNİ TERK ETTİLER

Adalılar evlerini terkederek, panik içinde iskeleye geldi. Şehirhatları ve İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi, tahliye için Burgazada'ya ek seferler düzenledi. 4 kişi ve 2 araçtan oluşan Burgazada itfaiyesinin yetersiz kalması üzerine önce Heybeli ve Büyükada'dan takviye ekipler gönderildi. Daha sonra çıkarma gemileri ile askeri birlikler ve diğer ilçelerden itfaiye ekipleri sevk edildi. Hastalar ve yaşlılar, adadan motorlarla tahliye edildi. 55 yaşındaki faytoncu Hıdır Tunçdemir, evinin çatısını söndürmeye çalışırken kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Adalar Belediye Başkanlığı, tüm adalarda ‘‘Burgazada yanıyor. Yardım etmek isteyen vatandaşlar, motorlarla Burgazada'ya götürülecektir’’ anonsu yaptırdı. Büyükada ve Heybeliada'dan motorlara binen çok sayıda Adalı, Burgazada'ya giderek alevlere müdahale etti. Gönüllü Kurtarma örgütlerinin ekipleri de Burgazada'ya giderek yangına müdahale etti. Yangına Fatih, Kartal, Maltepe, Pendik, Kadıköy ilçe itfaiyelerinden ekiplerle, Heybeliada'da bulunan Deniz Lisesi Komutanlığı'ndan gönderilen askeri birlikler de müdahale etti. Bu arada Maltepe'den çıkartma gemileriyle iş makinaları ve söndürme araçları adaya sevkedildi. İDO'ya bağlı deniz otobüsleri hızlı feribotla itfaiyeye personel takviyesi yaparken, Orman Bölge Müdürlüğü de Burgazada'ya arazi araçları sevk etti.

LODOS ETKİLEDİ

Yangın nedeniyle Burgazada üzerinde oluşan yoğun duman, lodosun da etkisiyle İstanbul'un Anadolu yakasına, Bostancı sahiline kadar ulaştı. Adalar Belediyesi yetkilileri, Burgazada'nın arkasında bulunan çöplükte her gün küçük yangınlar olduğunu, rüzgarın bugünkü gibi ters esmesi durumunda ise adayı tehlikelerin beklediğini, çöplük yakınında bir itfaiye aracı beklemesi talebinin tüm ısrarlara rağmen kabul edilmediğini söylediler.

SABOTAJ ARAŞTIRILACAK

İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Burgazada'da incelemelerde bulundu. Güler ve Gürtuna, kriz merkezine giderek yangın hakkında bilgi aldı. Yetkililerin, yangının 3 ayrı yerde birden başladığını belirtmesi üzerine, basın mensupları Vali Güler'e sabotaj ihtimali olup olmadığını sordu. Güler de ‘‘Sabotaj mı değil mi, bunların tamamını inceleyeceğiz’’ yanıtı verdi.

Çöplüğün intikamı

Yangına ilk müdahaleyi, Burgazada'nın 2 itfaiye aracı ve itfaiye ekibi yaptı. Daha sonra diğer adalarda bulunan 2'şer, Büyükada'dan ise 4 itfaiye aracı çıkarma gemisiyle Burgazada'ya gönderildi. Adalar Belediyesi, Büyükada ve Heybeliada Çöplükleri'ni ıslah edip üzerini kapatarak, yangın tehlikesini tamamen ortadan kaldırmıştı. Buralarda toplanan çöpler, çıkarma gemileriyle Maltepe'ye geçiriliyor, oradan da Tuzla Aydınlı'daki çöp toplama merkezine götürülüyor. Adalar Belediyesi'nden bir yetkili, vahşi depolama (Açıkta yığarak depolama) yapılan Burgaz ve Kınalıada çöplüklerinin bu yıl ıslah edileceğini ileri sürdü. Ancak ıslah edilmeyen, sık sık yangınların çıktığı çöplük çevresinde yangına karşı da önlem alınmadı. Yangın sırasında su taşınmadan, kısa sürede müdahale edilmesi için çöplük çevresine bir hidrant sistemi yapılması teklifi de gözardı edildi. Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden 29 Ekim'de çöplüğü kaldıracaklarını söyledi.

Uçakların sözleşmesi bitmiş

İstanbul Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi, kiraladıkları yangın söndürme uçaklarının, yaz sezonunun sona ermesiyle, 1 Ekim'de sözleşmelerinin bittiğini bildirdi. 17 bin 500 nüfuslu Burgazada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı 4 itfaiyeciye emanet. Dün adada yangın başladığında 2 itfaiye söndürme aracı ve biri harekat merkezinde telsiz-telefona bakan 4 itfaiyeci görevliydi. Büyükada, Kınalı ve Heybeli'de de durum aynı. 4 adada toplam 57 itfaiyeci görev yapıyor. 12 itfaiye aracı var. İtfaiyeciler, 3 vardiya halinde, 24 saat çalışıp 48 saat dinleniyorlar. Burgaz, Kınalı ve Heybeli'de 4'er, Büyükada'da ise 12 olmak üzere, her vardiyada toplam 19 itfaiyeci görev yapıyor.

Sait Faik’in evi kurtuldu

Alevler, Sait Faik Abasıyanık'ın, müze haline getirilen Burgaz Çayırı Sokak 15 numaradaki evine 700 metre kadar yaklaştı. Yazarın anılarıyla dolu evi, hasar almadan kurtuldu. Abasıyanık, ‘Tek kötü huy, hırs’ dediği yazmaktan kaçmak, çok sevdiği balıkçıların arasında yaşamak için Burgazada'ya sığınmıştı. Ancak, Burgazada yazma tutkusunu kamçıladı. Sait Faik, o günleri, ‘‘Yapamadım. Koştum tütüncüye, kalem, kağıt aldım. Oturdum. Canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkarttım. Kalemi yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım’ diye yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle