Gündem Haberleri

  Bumin: Gerekçeli kararı beklemek lazım

  Hürriyet Haber
  10.01.2002 - 17:43 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Recep Tayyip Erdoğan`ın AK Parti Genel Başkanlığı`nın, ihtar kararının gerekçesinin partiye tebliğinden itibaren başlayacak olan 5.ayın sonuna kadar süreceğini bildirdi. Bumin, süren tartışmalarla ilgili olarak ise "Hukukçular bile, farklı düşünüp değerlendirebiliyor. Herkesin üzerinde anlaşıp, ittifak edebileceği bir konu değil. Gerekçeli kararı beklenmek gerekli" dedi.

  Bumin, öğleden sonraki toplantılarının sonunda, gazetecilere, dün AK Parti`ye yönelik verdikleri ihtar kararını değerlendirdi. Bir gazetecinin, "İhtar kararının ardından kamuoyunda ciddi tartışmalar başladı. Kararınızı biraz açar mısınız?" sorusuna Bumin, şöyle karşılık verdi:

  "Dün akşam çıkarken söyledim. Acele etmeyin, gerekçeli kararı bekleyin, hatta gerekçeli karar yetmez. Çünkü gerekçeli karar, azlık oyu ile beraber bütünlük arz eder. Azlık oyunu da kamuoyu görsün. Ondan sonra değerlendiririz. Gerekçeli kararın yazımının, ne kadar zamanda çıkacağını kesin söylemem mümkün değil. Çünkü gördüğünüz gibi gündem çok ağır. Üyelerden biri bunu yazacak. Sonra heyet halinde görüşülüp okunduktan sonra, redakte edilip verilecek. Gerekçeli kararıen kısa zamanda çıkarmaya çalışacağız. Herhalde, 1 aydan daha aşağı zamanda olmaz."

  Bumin, ihtar kararını, 'hukukçu gözüyle' değerlendirmesinin istenmesi üzerine, "Ben, o değerlendirmeyi yapmam. Çünkü ilerde karşınıza yeniden benzer bir konu gelebilir" dedi. 

  HUKUKÇULAR BİLE FARKLI DEĞERLENDİREBİLİYOR
     
  Bir gazetecinin, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı`nın başvurusunda, Erdoğan`ın milletvekili seçilme yeterliliği olmadığı için kurucu üyelikten çıkarılması isteniyordu. Açıklamada bu cümle geçmedi. Milletvekili seçilme yeterliliği ile kurucu üyeliği birlikte değerlendirmemiz mi gerekiyor?" sorusuna Bumin, "Aslında kamuoyunun duraksaması çok doğal. Hukukçular bile, farklı düşünüp değerlendirebiliyor. Yani konu, öyle herkesin üzerinde anlaşıp, ittifak edebileceği bir konu değil. Esasen, 6`ya 5 gibi bir oy çoğunluğu ile karar verilmiş olması da farklı biçimde değerlendirilmesinin olanaklı olduğunu gösteriyor. Gerekçeli kararla, azlık oylarını birarada görünce konu aydınlığa kavuşacak" karşılığını verdi.

  Gazetecilerin, kararın içeriğine ilişkin ısrarlı soruları üzerine Bumin, bir tek cümlenin bile kamuoyunda çok yanlış değerlendirmelere neden olabileceğini söyledi.

  Bir gazetecinin, "Şu anda çok yanlış değerlendirmeler oluyor" demesi üzerine Bumin, "Bir tek cümle, parti genel başkanı tarafından da farklı biçimde değerlendiriliyor. Onun için bir tek sözcük bile farklı düşünülebiliyor. Kaldı ki bu konuyu, bir tek sözcük ile birkaç cümle ile anlatmak mümkün değildir" diye konuştu. Bumin, bir soru üzerine, kısa kararın birkaç güne kadar çıkabileceğini bildirdi.
     
  KOPYAYI VERMEYECEĞİM
     
  Anayasa Mahkemesi üyelerinin, çok yoğun çalıştığını ifade eden Bumin, kendisinin de hafta sonunda azlık oyunu yazacağını ve gelecek haftanın dosyalarını inceleyeceğini söyledi.

  Gerekçeli karar yayınlandığı zaman, kamuoyunun, "hiçbir şüpheye mahal getirmeyecek" şekilde aydınlanıp, aydınlanmayacağının sorulmasıüzerine Bumin, farklı düşünce ve değerlendirmelerin her kararda olacağını belirterek, "Öyle olmasaydı ihtilaf olmazdı. Bir konu karşınıza, konusu ne olursa olsun ihtilaf olarak geliyorsa farklı düşünce ve değerlendirmeler çıkacaktır. Bunlar kaçınılmazdır" dedi.

  Bumin, bir gazetecinin, "Recep Tayyip Erdoğan, partisine normal üye olabilir mi?" yönündeki sorusunu, "Sizin benden öğrenmek istediklerinizi, size söylemeyeceğim. Almak istediğiniz kopyayı vermeyeceğim" diye yanıtladı.

  MUHALİF KALANLAR
     
  Bumin, bir soru üzerine de karara, kendisi, Başkanvekili Haşim Kılıç ile üyeler Sacit Adalı, Yalçın Acargün ve Rüştü Sönmez`in muhalif kaldığını söyledi.

  Bumin, "Kararın hangi kısmına muhalif kaldınız?" sorusuna, "Bunu, 10 dakikada anlatamam. Benim her söyleyeceğim yanlış değerlendirilecek ya da anlamlandırılacak. O bakımdan kısmi bilgilerlekamuoyunu yanıltamam" yanıtını verdi.

  Bir soru üzerine Bumin, Anayasa Mahkemesi tarihinde, daha önce böyle bir karar alınmadığını, alınmış olsa da bu kararı vermelerinde etkisinin olmayacağını ifade etti.

  Bir gazetecinin, "Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Anayasa Mahkemesi`nin kararlarını her zaman dikkate almak zorunda mıdır?" sorusunu yanıtlarken Bumin, YSK`nın, Anayasa Mahkemesi`nin kararlarınıdikkate alacağını, ancak Erdoğan`ın milletvekili niteliği taşıyıp taşımadığı konusunda, zamanı gelince değerlendirme yapacağını söyledi.

  Bumin, "Erdoğan`ın Genel Başkanlığı gerekçeli kararın kendilerinetebliğinden sonra mı biter?" şeklindeki soru üzerine, "Gerekçeli karar yazılacak. Partiye tebliğ edilecek. 6 ay içinde kararın gereğiniyerine getirmekle yükümlü. Erdoğan`ın, 5. ayın sonuna kadar, en azından genel başkanlığı devam edecek" diye konuştu.

  Bumin, gelecek hafta hangi konuları görüşeceklerinin sorulması üzerine, hazır olan dosyaları ele alacaklarını belirterek, "Birçok şeyi birlikte düşünmek istiyorum. Üyelerin karar yazma zamanı olmalı. Bütün üyeler, istirahat zamanları dahil, çok yoğun çalışıyorlar. Bunlar kolay iş değil. Gerçekten işlerimiz yoğun. Ben, bunu şakadan söylemiyorum. Arkadaşlarımız fedakarlıkla çalışıyorlar" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı