Gündem Haberleri

  Bulgaristan'da yerel seçim heyecanı

  Hürriyet Haber
  26.10.2003 - 13:20 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan'da 1989 yılındaki rejim değişikliğinden sonra 4'üncü kez düzenlenen yerel seçimlerin ilk turu için vatandaşlar sandık başındaydı. İlk turu bugün yapılan ve katılım oranının rekor düzeyde düşük olduğu yerel seçimlerin ilk sonuçlarına göre iktidardaki ''2. Simeon Ulusal Hareketi'' (NDSV) 2001 yılında yapılan parlamento seçimlerine göre büyük oy kaybına uğradı.

  Büyük yerleşim merkezlerinde NDSV'nin desteklediği adaylardan hiç biri seçimi kazanamazken muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) büyük bir başarı sağlayarak oy oranını önemli ölçüde artırdı.

  Uluslararası siyasi gözlemciler yerel seçim sonuçlarının  Bulgaristan'da erken genel seçimi yeniden gündeme getireceği görüşünde birleşiyorlar. 2001 yılında yapılan parlamento seçimlerinde ezici bir üstünlükle iktidara gelen eski Kral Simeon Sakskoburgokksi'nin genel başkanlığını yaptığı NDSV'in aradan geçen 2.5 yıl içersinde böylesine büyük bir oy kaybına uğraması partide adeta bomba etkisi yaptı. NDSV en büyük hayal kırıklığını ise Başkent Sofya'da yaşadı. NDSV'nin Sofyabelediye başkanı adayı Gençlik ve Spor Bakanı Vasil İvanov-Luçiano  ilk sonuçlara göre sadece yüzde 6 oranında oy alabildi.

  Bu arada yerel seçimlerde herkesi şaşkına çeviren ise katılım oranının rekor düzeyde düşük olması. Halkın yarısından fazlasının  sandık başına gitmemesi Simeon Sakskoburgotski hükümetine bir ihtar olarak değerlendiriliyor. Muhalefet partileri temsilcileri de Simeon Sakskoburgotski'nin seçimlerden büyük bir yenilgi ile çıktığını ve  politik hayatının en önemli yaralarından birini aldığını öne sürüyorlar. Başta BSP olmak üzere muhalefet partileri, ülkede erken genel seçimlere gidilmesinin kaçınılmaz olduğu görüşünü savunuyor.

  HÖH KIRCAALİ'Yİ GERİ ALIYOR

  Bulgaristan'da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu ve iktidardaki koalisyon hükümetinin ortağı olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yerel seçimlerin bugün yapılan ilk turunda oy oranını korumayı başardı.

  HÖH ayrıca Türklerin yoğunlukta yaşadığı Kırcaali Belediye Başkanlığı koltuğunu da 4 yıl aradan sonra geri alıyor.

  Yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, HÖH Kırcaali belediye başkan adayı Hasan Aziz ilk turda oyların yüzde 54'ünü almayı başardı. Hasan Aziz son anda büyük bir değişiklik olmazsa ikinci tura kalmadan Kırcaali belediye başkanlığı koltuğuna oturacak.

  Resmi olmayan sonuçlara göre, Türklerin yoğunlukta yaşadığı diğer bölgelerdeki kasaba ve köylerde de tahmin edildiği gibi Türk adayların büyük bir bölümü seçimi kazanmayı garantiledi.

  Hak ve Özgürlükler Hareketi adaylarının seçimi kazanmasında  Türkiye'den gelen seçmenler de önemli rol oynadı. Yerel seçimler için son bir hafta içinde Türkiye'den gelen yaklaşık 5000 soydaş bağlı bulundukları belediye ve muhtarlıklarda oy kullanarak HÖH adaylarına küçümsenemeyecek destek verdiler.

  Yerel seçimlerin ilk sonuçlarına göre ülkenin iki büyük kenti başkent Sofya ve Filibe'de hiç bir aday yüzde 50 barajını aşamayacak. Bu nedenle seçim 2 Kasım Pazar günü buralarda yinelenecek. 

  Bulgaristan seçim yasasına göre, bir adayın ilk turda seçimi kazanması için kullanılan geçerli oyların yüzde 50'sinden fazlasını alması gerekiyor. Aksi halde en fazla oyu alan ilk iki aday 2 Kasım Pazar günü yapılacak ikinci turda karşı karşıya gelecekler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı