Gündem Haberleri

  Buğdaydaki oyunu TMO bozdu

  A.A
  22.07.2007 - 14:19 | Son Güncelleme:

  Buğday fiyatlarında son dönemde kuraklığa ve spekülatif alımlara bağlı olarak meydana gelen artışa Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) müdahale etti. TMO'nun son bir hafta içerisinde gerçekleştirdiği alımlar, bir ayda yüzde 20 artan fiyatların gerilemesini sağladı.

  Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği Başkanvekili Aysun Çınar, kuraklığa bağlı rekolte kaybından çıkar sağlamaya çalışan  spekülatörlerin çiftçiden satın aldıkları ürünü stok yaptığını ve bu nedenle hasat döneminin başından itibaren buğday fiyatında suni bir yükselişin yaşandığını belirtti. Un sanayicileri olarak, hasat döneminin başından itibaren, fiyatların  şişirildiği, olması gereken gerçek değerlerin çok üzerine çıktığı  konusunda açıklamalar yaptıklarını anımsatan Çınar, şunları kaydetti:

  “Biz daha önce, piyasadan buğday toplayıp stok yapan spekülatörlerin  hüsrana uğrayacağını söylemiştik. Harman sezonu sonuna yaklaşmakta  olduğumuz bu dönemde ülkeye yurt dışından buğday ithal edilmemesine  rağmen fiyatlar kendiliğinden gerilemeye başladı. Yani söylediğimiz olay  gerçekleşti. Kuraklığa bağlı hububat rekoltesindeki azalma nedeniyle  oluşan spekülatif fiyatlar, son bir hafta içinde TMO'nun alım fiyatları  seviyesine geriledi. Buğday stok eden spekülatörlerin beklentileri boşa  çıkarken, fiyatların 0,47'den 0,40-0,43 YTL aralığına gerilemesi,  ihracatta zorlanan un sanayicilerini bir ölçüde rahatlattı.

  FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK

  Buğday fiyatının, ürün kalitesinde bu yıl gözlenen düşüklüğe bağlı olarak biraz daha gerileyeceğini tahmin  ettiklerini anlatan Çınar, “Stoklara sahip spekülatörler bu buğdayları  ne kadar ellerinde tutarlarsa o kadar zarar edecekler. Zaten, yüksek  kalitedeki buğday, her zaman yüksek fiyattan alıcı bulur” diye konuştu. Çınar, bundan sonraki süreçte ülkede ihtiyaç duyulması halinde buğday  ithalatının açılabileceğini, bu durumunda buğday fiyatlarının daha da  gerileyeceğini düşündüklerini sözlerine ekledi.

  FİYAT ARTIŞI İHRACATI DÜŞÜRDÜ

  Çınar, fiyatlardaki artışa bağlı olarak un sanayicilerinin piyasadan  yeteri kadar buğday temin edememesi nedeniyle un ihracatının azladığına dikkat çekti. 2007 yılının ilk 6 ayında Irak başta olmak üzere 65 ülkeye yapılan un ihracatının 610 bin ton seviyelerinde kaldığını, sanayicilerin yüksek  buğday fiyatları nedeniyle ihracat yapma şansı bulamadığını dile getirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı