GeriGündem Bu sonuç müzakere kararını etkileyebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu sonuç müzakere kararını etkileyebilir

DEP davasında cezaların onanması, Avrupa Birliği’ni kızdırdı. ‘Karar, kriterlere uyum için ciddi endişe kaynağı’ açıklaması yapan AB Sözcüsü, bu gelişmenin yıl sonunda Türkiye’ye müzakere tarihi verilmesini etkileyebileceğini söyledi.

ANKARA DGM’nin Leyla Zana ve arkadaşlarıyla ilgili kararı, Avrupa Birliği’nde (AB) tepki yarattı. AB Komisyonu yaptığı açıklamada, kararı, ‘derin üzüntüyle’ karşıladığını bildirdi ve, ‘Bu karar, kriterlere uyum konusunda ciddi endişe kaynağıdır’ dedi.

Komisyon adına bir açıklama yapan Günter Verheugen’in sözcüsü Jean-Christophe Filori, Zana’nın ‘fikir suçlusu’ olduğunu ve siyasi görüşleri nedeniyle hapiste bulunduğunu belirterek, bu kararın Türkiye’deki siyasi reform sürecini gölgelediğini savundu.

TEMYİZ BEKLENTİSİ

AB Komisyonu’nun, kararla ilgili temyiz sürecini yakından takip edeceğini belirten Filori, Türkiye ile ilgili yıl sonunda alınacak kararda, bu karar dahil ilgili tüm gelişmelerin göz önüne alınacağını belirtti. Filori, DGM’lerin Avrupa standartlarına uygun hale getirilmesiyle ilgili beklentiyi dile getirdi ve, ‘Daha temyiz süreci bitmedi. Türkiye de DGM’leri kaldırmak istiyor’ diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu da bugün, Zana ile ilgili bir ‘karar tasarısı’ oylayacak. AP Genel Kurulu’nda görüşülecek olan karar tasarısında, DGM’nin kararı kınanıyor ve Türkiye’deki reformlarla ilgili uygulamada büyük sorun yaşandığının önemli bir örneği olarak nitelendiriliyor. Parlamento, DGM’lerin kaldırılmasını, Yargıtay’ın kararı iptal etmesini ve Zana ve arkadaşlarına af çıkartılması çağrısı yaptı.

KARAR POLİTİK

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) tarafından yapılan açıklamada da, DEP davasının Kürt halkının Türkiye’de maruz kaldığı insan hakları ihlalerinin yeni bir yansıması olduğu savunuldu. Açıklamada, ‘Türkiye’nin siyasi tutukluların varlığının devam ettiği sürece AB’ye katılım müzakerelerini başlamayı beklemeyeceği’ öne sürüldü.

Avrupa Parlamentosu milletvekili Alman SPD üyesi Ozan Ceyhun, DEP’lilerin tahliye edilmemesine ‘politik’ diyerek, tepki gösterdi. Ceyhun, ‘Bu kararı oybirliği ile alan mahkeme heyeti acaba bu sorumluluğu taşıyabilecek mi çok merak etmekteyim’ diye sordu. Ceyhun, Bu durumun yaratacağı sıkıntıları Türkiye hak etmiyor’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle