Gündem Haberleri

  Bu şirketler para basıyor

  hurriyet.com.tr
  18.07.2007 - 14:07 | Son Güncelleme:

  Petrol fiyatlarında devam eden yüksek seyir, petrol şirketlerini karlılıkta zirveye taşıdı. ABD'nin Irak'ı işgali ve ardından bölgede petrol arzına yönelik endişeler fiyatları beş sene içerisinde 20 dolardan 80 dolar sınırına taşırken, bu yükselişin kaymağını petrol şirketleri yedi. Fortune'un açıkladığı dünyanın en karlı 20 şirketinin yarısını petrol ve doğalgaz şirketleri oluşturdu. Otomotiv sektörü listeye sadece bir temsilci sokabilirken, finans sektörü beş isimle birden yer aldı.

  Para basan şirketlerin fotoanalizi için tıklayın...

  Dünya ekonomisinde son yıllarda petrol ve emtia fiyatlarının yükselişi ile birlikte girilen yeni dönem, zenginler listesinde de önemli değişikler yaratıyor. Önceleri en karlı şirketleri listesinin zirvesinden inmeyen otomotiv, kimya ve bilgisayar gibi sektörler, yeni dönemde yerini ağırlıklı olarak petrol ve finans devlerine bırakıyor. Enerji şirketleri petrol fiyatlarındaki yükselişle gelirlerini katlarken, ortaya çıkan fazla paranın borsa ve para finans piyasalarına akması ile de mali sektörün önemli oyuncuları listenin üst sıralarına tırmanıyor.

  Fortune'un en karlı şirketler listesinin ilk sırasında dünya petrol devi Exxon Mobil oturuyor. Perakendeci Wal-Mart'ın ardından dünyanın en büyük şirketi olan Exxon, listede geçen yılın ardından bu yıl da birinci. Üstelik şirketin net geliri aradan geçen bir yılda yüzde 9.3 artarak rekor kırdı ve 39.5 milyar dolara ulaştı. Bir başka ifade ile Exxon Mobil sadece bir gün içerisinde 108.2 milyon dolar net gelir elde ediyor.

  Exxon'un ardından ikinci sırada bulunan Shell'in yıllık karı ise 25 milyar 440 milyon dolar. Şirketi 2005 yılındaki üstün performansının ardından 2006'da karı sadece yüzde 0.5 artmasına karşın yine de listede ikinci sırada tutunmayı başardı. En karlı şirketler listesinin üçüncüsü United Airlines 23 milyar dolara yaklaşırken, onu BP, Citigroup ve Bank of America izliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı