GeriGündem Bu fotoğraflar poz verilerek çekilmemiştir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu fotoğraflar poz verilerek çekilmemiştir

Bu fotoğraflar poz verilerek çekilmemiştir
refid:21846775 ilişkili resim dosyası

Yazar Atilla Oral, 100 yıl önce Türklerin Balkan göçünü fotoğraflayan İngiliz savaş muhabiri Herbert F. Baldwin’in anılarını, ‘Trakya’da Bir Savaş Fotoğrafçısı-Balkan Savaşı Anıları’ adıyla Demkar Yayınevi’nden yayımladı

Türk ordusunun Balkanlar’dan geri çekilişi sırasında askerlerin arasında çok az batılı gazeteci vardı. Bunlardan biri İngiliz Herbert F. Baldwin’di. Fotoğraflarını, Avrupa’da anlaşmalı olduğu ajanslara ve çalıştığı gazetelere sıcağı sıcağına gönderdi. Savaş fotoğrafçısı ve gazete muhabiri Baldwin, Türk saflarını dolaştı, ölen ve yaralanan Türk askerlerini, savaşın yarattığı yıkımı yakından inceledi. Kitabının kapağında kullandığı fotoğraf için, “Bu fotoğraf poz verilerek çekilmemiştir, tanımlamaya çalıştığım izlenimlerimi anlatmaktadır. Bu fotoğraf için birçok kişi tebrik etti, birçok kopya isteği aldım” diyordu.

Baldwin, 1912’de yayınladığı ‘Bir Savaş Fotoğrafçısının Anıları’ adlı kitabında, Türkler’e dair izlenimlerini önyargısız ve tarafsız bir biçimde yazdı, Trakya ve İstanbul’da çektiği fotoğraflara yer verdi. Osmanlı Devleti Baldwin’i bu fotoğrafları çekmesi için görevlendirmedi, aksine, görevini yaparken büyük zorluklar çıkardı, dört kez tutukladı.

Bu fotoğraflar poz verilerek çekilmemiştir
Bu fotoğraflar poz verilerek çekilmemiştir

Yayıncı, araştırmacı yazar Atilla Oral, kitabı araştırma yaparken fark etti. “100 yıllık gecikmeyle de olsa önemli bir zamanlamayla yayımlamayı başardık” diyor. Kitap, Demkar Yayınevi’nden yayımlandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle