Gündem Haberleri

  Bu da sahte akaryakıt

  Ünsal ERGEL / ANKARA
  23.03.2005 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 4 aydır çok gizli bir biçimde kaçak akaryakıtın izini süren Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı dün öğle saatlerinde 6 ilde operasyon başlattı. Sahte rakı katliamının ardından, şimdi de Türk ekonomisini vurmaya yönelik ‘sahte akaryakıt’ sabotajı ortaya çıkarıldı.

  DÜĞMEYE BASILDI

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı çerçevesinde Ankara, İstanbul, İzmit, Bursa, Eskişehir ve Mersin’de koordineli olarak yürütülen operasyonlarda toplam 28 kişi gözaltına alındı.

  Yurt dışından boya ve kimyasal madde üretecekleri gerekçesiyle ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) vermeksizin solvent ithal eden iki firma ile ilgili yürütülen 4 aylık çalışmada düğmeye dün öğle saatlerinde basıldı. Kocaeli, İstanbul, Ankara, Mersin, Bursa ve Eskişehir’de eş zamanlı başlatılan operasyonda 2’si firma sahibi toplam 28 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Tuzla Serbest Bölge Müdürü ile Kocaeli’nde resmi kontrolör olan bir kimyagerin de olduğu bildirildi. Konuyla ilgili bilgi veren emniyet yetkilileri operasyonun akaryakıt kaçakçılığı bölümünün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı emriyle yapıldığını söylediler.

  BÜYÜK OPERASYON

  Bu arada aynı operasyonda çökertilen grubun ayrıca ‘Tehdit, şantaj, adam dövme, zorla senet imzalatma’ gibi çete suçlarına ilişkin de sanık durumunda oldukları, soruşturmanın da ayrıca Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğü öğrenildi. Operasyonun genişletileceği ve cumhuriyet tarihinin en büyük akaryakıt kaçakçılığı operasyonu olacağı da ifade edildi.

  Araçlara zarar veriyor

  KAÇAK yollardan üretilen ve yaklaşık olarak 800 ton olduğu iddia edilen sahte akaryakıt, Ankara’da polis laboratuvarlarında incelendi. Emniyet yetkilileri, ‘Bu yakıtlar tamamen zararlı. Kısa vadede olmasa bile, uzun birkaç depo kullanıldığı takdirde araçlarda büyük hasara yol açıyorlar’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı