GeriGündem Borsa yükseliyor dolar sakin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa yükseliyor dolar sakin

Borsa yükseliyor dolar sakin
refid:8936640 ilişkili resim dosyası

Güne düşüşle başlayan dolar daha sonra toparlanırken, borsa ise yükselişine devam ediyor.

Uluslararası piyasalardaki olumlu hava sabah dolar kurunu içeride 1.25 YTL'nin altına itti. Sonrasında dolarda alım eğilimi artarken, kur öğle saatleri itibariyle 1.2560-1.2570 YTL seviyesine çıktı.  

Euro/dolar paritesi de düne göre çok az bir değişimle 1.5460 seviyelerinde güne başlarken, sonrasında gelen dolar alımları ile 1.5420'ye geldi.

Bankalararası piyasada dolar kotasyonları saat 09.00 itibariyle 1.2460-1.2480 seviyelerindeydi. Sabah doların 1.25 üzerine çıkmakta zorlandığı izlenirken, dün de 1.2550 YTL'den gelen satışlarla 1.24-1.25 bandına geri dönmüştü. Öğleye doğru ise artan dolar talebi kuru 1.25 YTL'nin üzerine çıkardı. 

Ululslararası piyasalarda risk alma iştahının yeniden yükseldiğini belirten uzmanlar, bu durumda aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelere para girişi olduğunu belirtiyor. Özellikle Türkiye'deki yüksek faizin yabancı portföyler için çok cazip olduğunu belirten uzmanlar, bu faizden yararlanmak isteyen sermayenin Türkiye'ye park ettiğini ifade ediyor.

BORSA YÜKSELİYOR

Borsa tarafında açılış yüksek oldu. Endeks gelen alımlarla 42 bin 273 puana kadar yükselirken sonrasında kar satışları ile gevşedi. Endeks ilk seansın ortalarına gelinirken düne göre yüzde 0.4 artışla 42 bin puanda tutundu. İlk seansı ise yüzde 0.75 artışla 42 bin 143 puandan noktaladı.

Yurtdışında açıklanacak makroekonomik verilerin ve yurtdışı piyasaların seyrinin, yurtiçi piyasalar açısından belirleyici olmaya devam etmesi bekleniyor. Piyasalar özellikle bugün ABD'de açıklanacak nisan ayı TÜFE rakamı, perşembe günü açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları, sanayi üretimi ve Philadelphia FED Anketi ile cuma günü açıklanacak yeni ev başlangıçları verisi ile tüketici güveni endeksi rakamlarını takip edecek.

İş Yatırım'ın borsa ile ilgili değerlendirmesinde, endekste 41 bin 800 seviyesinin önemli olduğuna işaret edilerek, "bu seviyenin aşağı yönlü kırılması durumunda, endeks 41,500 seviyesi altına sarkabilir. Satış eğiliminin devam etmesi durumunda ise endeks 40,500 seviyesine yönelebilir. Yukarı yönlü hareketlerde endeks 42,000–42,400 bandında seyredebilir. Endekste yükselişlerde kâr realizasyonları görebiliriz. İşlem hacmi ve para giriş/çıkışları piyasanın yönü açısından takip edilmeye devam ediliyor" ifadesi kullanıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle