Gündem Haberleri

  Bombalı araçlar izinle durdurulacak

  Hürriyet Haber
  14.03.2005 - 01:22 | Son Güncelleme:

  YENİ CMK’nın 127. maddesi gereğince, her türlü el koyma işlemi için hakimin kararı, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise cumhuriyet savcısının yazılı emri gerekiyor. 15-20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul’u kana bulayan bomba yüklü kamyonlar, hedeflerinin önünde patlamadan önce belirlenseydi, bu maddeye göre savcılık izni olmadan polis tarafından durdurulamayacaktı. İstanbul Emniyeti, hazırladığı raporda, böyle bir emrin alınmasının 3 saat sürdüğüne dikkat çekerek şu öneride bulundu:

  ‘Bu yüzden Anayasa’da kesin olarak ifade edilen ‘yazılı emir’ kuralı değiştirilmelidir. Eğer bu kural, görevini kötüye kullanan kişilere karşı kalkan olarak düşünülüyorsa, bu kişilere karşı uygulanan soruşturma ve yaptırım mekanizmaları güçlendirilmelidir.’

  Sizi dinledik diyemeyiz ki

  YASANIN 137. maddesinin telefon dinleme yetkisini sadece adli kolluğa vermesi de polisin itiraz gerekçelerinden biri. MİT, Emniyet ve Jandarma İstihbarat birimlerinin dinleme işlemleri yapamayacağına dikkat çeken polis, bu durumun suç örgütleriyle mücadeleyi imkansız hale getireceği görüşünde. Ayrıca, dinlemeye ilişkin kayıtların 15 gün içinde yok edilmesi ve dinlenilen kişiye yazılı olarak bilgi verilmesinin, takibi deşifre edip mücadeleyi zaafiyete uğratacağı savunuldu. Raporda, ‘CMK’nın 137’nci maddesinin birinci fıkrasındaki ‘Cumhuriyet savcısı veya görevlendireceği adli kolluk görevlisi’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘ve güvenlik birimleri’ ibaresi eklenmelidir’ önerisinde bulunuldu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı