GeriGündem Bodrum'da tarihi eser hırsızlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bodrum'da tarihi eser hırsızlığı

Bodrum'da Geç Bizans dönemine ait çok sayıda mozaiğin, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından çalındığı iddia edildi.

Bodrum'un Gümüşlük beldesinde Geç Bizans dönemine ait çok sayıda mozaik çalındı. Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Arkeolog Derya Şahin, çalınan mozaiklerin Geç Bizans dönemine ait taban döşemeli ve kaba işlenmiş mozaikler olduğunu söyledi.

Mozaiklerin bölgede yapılmış olan bir kiliseye veya halk yapılarına ait olabileceğini belirten Şahin, “Mozaiklerin M.S 6.Yüzyıla ait olduğunu düşünüyorum. Mozaiklerin çok fazla maddi değeri olduğunu zannetmiyorum. Mnydos kazı ekibi olarak bölgenin korunması konusunda jandarmaya başvuruda bulunmuştuk. Bu bölgenin gerekli izinler alınıp kazı çalışmaları tamamlandıktan sonra restorasyonunun yapılması gerekiyor. Bölge özel mülkiyete ait olduğu için şu anda kazı çalışması yapamıyoruz” diye konuştu.

Geç Bizans dönemine ait mozaikleri, yürüyüş yaparken geçtiğimiz şubat ayında gördüğünü anlatan Dr. Taşkın Atılgan, mozaikleri gördükten sonra hemen jandarmaya haber verdiğini söyledi.

Dr. Atılgan, “Geçtiğimiz hafta Gümüşlük'te kazı çalışması yapan ekibe de durumu anlattım. Önce ki gün tekrar mozaiklerin olduğu alana geldiğimde eserlerin yerinde olmadığını gördüm” şeklinde konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle