GeriGündem Bodrum vurgunu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  188
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bodrum vurgunu

Bodrum vurgunu
refid:12169877 ilişkili resim dosyası

Bodrum eski kaymakamı Osman Ekşi, SİT alanı olan Bodrum’daki değerli arsayı eşi ve ilçe garnizon komutanı ile ailesine 'ihale yoluyla' kazandırmış.

Düğmeye 2004’te bastı

Vatan Gazetesi'nin haberine göre Kaymakam Osman Ekşi, Bodrum’un Gümbet ve Bitez koylarına bakan Konacık Beldesi tarihi Pedasa yolu üzerindeki deniz manzaralı araziyle ilgili operasyonu 2004 Ağustosu’nda başlattı. Muğla Valiliği’ne bir yazıyla başvuran kaymakam, ifrazı (ayrılma) yapılan Hazine’ye ait gayrimenkulun 'ekonomiye kazandırılması' için satışa sunulmasını önerdi. Valilikten onay alındı ve ihaleler açıldı. İlçe Garnizon komutanı Zeki Gülleroğlu 44 bin TL’ye 1 dönümlük araziyi ihalede aldı.

 

Kağıdı verdi, arsayı aldı

28 Eylül’de ihale yapıldı. Yaklaşık 2 dönümlük arazinin ihalesine; Hatice Kübra Öndeler ile o dönemki Bodrum Garnizon Komutanı Zeki Gülleroğlu’nun öğrenci olan oğlu Alper Gülleroğlu katıldı. Komutanın oğlu 35 bin TL teklif ederken, Öndeler 35.5 bin TL ile ihaleyi kazandı. Ancak kaymakam, 'satış fiyatı düşük' gerekçesiyle bu satışı onaylamadı, arazi ikinci kez ihaleye çıkarıldı. Kasım ayındaki ihalede komutanın oğlu 40.5 bin TL’de kalırken, bir önceki ihaledeki rakibi 41 bin TL ile yine kazanan taraf oldu.

 

Araziye trampa istedi

İhaleyi kazanan Hatice Hanım, başka bir bölgedeki SİT alanında kalan arazisiyle burayı trampa etmek istedi. Yani para vermeden yasal hakkını kullanıp tek çivi çakamayacağı arsa ile bu değerli mülkü değiştirmek istiyordu. Bu talep de onay için Kaymakam Bey’e çıkarıldı. Osman Ekşi bu isteği uygun buldu, Valilik’ten de onaylattı.

 

4 yıl sonra devir yapıldı

Kaymakam, bu satış işleminden iki yıl sonra tayinle Karadeniz Ereğli’ye gitti. 2008’de ise tapuda ilginç bir gelişme oldu. Hatice Hanım, para vermeden aldığı araziyi 4’e böldürdü. Ardından 4 ayrı parselin satışı gerçekleşti. Bir parseli komutanın oğlu Alper ile kaymakamın eşi Seniye Ekşi ortaklaşa aldı. Diğerine kaymakamın eşi Seniye Hanım tek başına sahip oldu. Üçüncüsünü Komutan Gülleroğlu aldı. Sonuncusu da komutan ile oğlu adına tescil edildi.

 

Şimdi Ereğli Kaymakamı

Kaymakam Osman Ekşi, 2005 yılında Bodrum’dan Zonguldak’ın Ereğli ilçesine kaymakam olarak atandı. Halen bu görevde. Garnizon Komutanı Hasan Zeki Güleroğlu ise Bodrum’daki görevinden emekliye ayrıldı.

 

'Ekonomiye kazandırılsın'

Eski Bodrum Kaymakamı Osman Ekşi, 3 Ağustos 2004 tarihinde Muğla Valiliği’ne 3480 sayılı bir yazı gönderiyor. Ekşi, Valiliğe gönderdiği yazıda “İlçemiz Konacık Beldesinde Köy üstü mevkiinde bulunan hazine adına kayıtlı eski 733 parsel sayılı taşınmazın ifrazından oluşan N18c19d3d pafta, 1642 parseldeki taşınmazın satılarak ekonomiye kazandırılması” nı talep ederiz diyor. Eski Kaymakam Ekşi, Valiliğe gönderdiği yazıya bir de iki arkeolog imzalı rapor ekliyor.

 

İki muhteşem koy manzaralı arazi

Hazine'ye ait SİT alanıyken Bodrum eski Kaymakam Osman Ekşi’nin eşi Seniye Ekşi ile Emekli Garnizon Komutanı Albay Hasan Zeki Güleroğlu’nun oğlu Alper Güleroğlu’na geçen 3 bin metrekarelik arazi, Bodrum’un en gözde koyları Gümbet ve Bitez’e tam cepheden bakıyor.

 

Kaymakam kendini savundu: Hazine arazisi satışa çıkmış, ben de almışım

2005 yılında Kaymakam olarak görev yaptığı Bodrum’dan ayrıldıktan sonra, 2006 yılında yıllık iznini kullanarak Bodrum'a gittiğini ve oradan arazi baktığını anlatan Kaymakam Osman Ekşi, şunları söyledi:

“Ancak bir türlü istediğim şekilde arazi bulamadım. 2007 yılında, Bodrum’a tekrar gittim, yine arazi baktım. Ancak yine arazi bulamadım ve orada bir emlakçıya bana yer bulması için vekalet bıraktım. Bodrum Garnizon Komutanı Albay Zeki Gülleroğlu benim yakın arkadaşımdı. Kendisi bana bildiği bir arazi olduğunu, bu araziyi alırsam komşu olacağımızı söyledi. Ben de bunun üzerine bu yeri almak için girişimlerimi yaptım. Bedelini ödemek kaydıyla satın aldık. Hatta son ödemesini yakın bir zamanda yaptık.”

Ereğli Kaymakamı Osman Ekşi, ödedikleri rakamlarla bahsedilen rakamların hiçbir ilgisinin olmadığını da savunarak, “Hatice Kübra Öndeler'i tanımıyorum. Hazine arazileri satılığa çıkmış ben de almışım. Satış usulü belli, ihale aşaması doğru, ancak haberde geçen rakamlar yanlış” diye konuştu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle