GeriGündem BM uzmanları: Taliban ve El Kaide kimyasal silah stokluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM uzmanları: Taliban ve El Kaide kimyasal silah stokluyor

Taliban ve El Kaide militanlarının, Afganistan'da füze ve kimyasal silah stokladıkları ve yeni silah satın almak için uyuşturucu sattıkları iddia edildi.

Yaptıkları araştırmalar sonunda bir rapor hazırlayan BM uzmanları,Taliban'ın elinde halen 70 km menzilli Frog-7 ve 300 km menzilli SCUD-17 füzeleri bulunduğunu belirttiler.

Füzelerin bulunduğu yerin bilinmediği kaydedilen raporda, söz konusu füzelere kovansiyonel, nükleer ya da kimyasal başlık takılabileceğine dikkat çekildi.

Uzmanlar, müttefiklerin harekatından önce Afganistan'da 100 SCUD füzesiyle 4 seyyar fırlatma rampası bulunduğuna dair bilgi aldıklarınıkaydettiler.

SARİN VE SİNİR GAZI BOMBALARI

Uzmanlar, Taliban'ın sarin ve VX sinir gazı bombaları stoku yaptığına dair raporlar bulunduğuna da dikkat çektiler ve bu iddiaların araştırılmakta olduğunu söylediler.

Bu arada, Taliban ve El Kaide örgütünün Afganistan'dan Avrupa'ya afyon ve eroin sevkıyatını sürdürdüğü ve karşılığında nakit para, elmas, askeri malzeme ve hafif silahlar aldığı, raporda belirtildi.

Uzmanlar, bu durumun, yeni Afgan yönetiminin bir an önce sınırlarıdenetim altına almasını ve afyon üretimini yasaklamasını zorunlu kıldığını vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi üyelerine bilgi veren BM uzmanları, Konsey'in sadece Taliban'a değil, tüm Afganistan'a silah ambargosu uygulaması gerektiğini belirttiler.

Konsey, kısa süre önce aldığı bir kararla Taliban ve El Kaide mensuplarına silah ambargosu uygulanmasını kararlaştırmış, ancak Kuzey İttifakı mensuplarını ambargo kapsamı dışında bırakmıştı.

Afganistan İzleme Grubu adı altında görev yapan uzmanlar, geçen Ekim ayında Güvenlik Konseyi kararıyla göreve getirilmişlerdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle