Gündem Haberleri

  "Bizi sadece Birleşmiş Milletler'in yaptırım kararları bağlar"

  AA
  12.01.2012 - 14:06 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Türkiye'nin kendini İran'a BM Güvenlik Konseyi'nin yedinci bölümü altındaki tedbirler haricinde, herhangi bir tek yönlü veya grupların aldığı yaptırımlara bağlı hissetmediğini bildirdi.

  Ünal, sorular üzerine basını bilgilendirme toplantısında ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns'ün ziyareti çerçevesinde Türkiye'nin İran'a yaptırımlara bakışını ve bu yaptırımlardan muafiyet istenip istenmediğini değerlendirdi.

   

  Burns ile yapılan görüşmelerde Ortadoğu'daki gelişmelerin ve bu çerçevede İran konusunun da ele alındığını söyleyen Ünal, Hürmüz Boğazı'ndaki istikrara verdikleri önemi belirttiklerini kaydetti.

   

  Sözcü Ünal, şunları kaydetti:

   

  "ABD tarafının uygulayacağını açıkladığı yaptırımların içeriğine bakılacak. Ondan sonra zaten belirli bir çalışma yapılacaktır. Ama genel olarak yaptırımlar konusundaki tutumuzu biliyorsunuz. Türkiye kendini BM Güvenlik Konseyi'nin yedinci bölümü altındaki tedbirler haricinde, herhangi bir tek yönlü veya grupların aldığı yaptırımlara bağlı hissetmemektedir, hukuki anlamda, bunun altını çiziyorum. Sadece BM Güvenlik Konseyi'nin yedinci bölümü altında alınan yaptırımlar her ülke için olduğu gibi bizim için de bağlayıcıdır."

   

  ÖZGÜRLÜK KAFİLESİ'Nİ YAKINDAN İZLİYORUZ

  Ünal, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye girmeye çalışacak olan Özgürlük Kafilesi'nin durumunu yakından izlediklerini de belirterek, bu kişilerin Suriye makamları tarafından alınmaması durumunda o zaman yerel makamların gerekli tertibatı alacağını bildirdi.

   

  Bu oluşumun gayri resmi bir oluşum olduğunun anlaşıldığını belirten Ünal,Bakanlık olarak yerel makamlarla yaptıkları bazı temaslar bulunduğunu kaydetti.Ünal, Türkiye'ye giriş çıkış kurallarının genel anlamda belli olduğunu belirterek, bu çerçevede bu kişilerin Türkiye'ye gelerek Türkiye'den bir başka ülkeye gitmelerinin kurallarının da belli olduğunu kaydetti.

   

  Sözcü Ünal, bu kişilerin Suriye makamları tarafından alınmaması durumunda o zaman yerel makamların gerekli tertibatı alacağını, kendilerinin de durumu yakından izlediğini kaydetti.

   

  Yüzlerce Suriyeli gençten oluşan grup, Suriye halkına insani yardım ulaştırmak amacıyla bugün Kilis Öncüpınar Sınır kapısından Suriye'ye geçmeyi planlıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı