GeriGündem Birleşmiş Milletler toplantıları protestolara sahne oluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Birleşmiş Milletler toplantıları protestolara sahne oluyor

Birleşmiş Milletler toplantıları protestolara sahne oluyor
refid:21563643 ilişkili resim dosyası

New York'ta, 67'nci dönem toplantılarının sürdüğü BM Genel Merkezi yakınlarında protesto gösterileri düzenlendi.

BM açılış etkinliklerinin üçüncü gününde genel kurul salonuna konuşma yapan Mahmud Ahmedinejad, aynı saatlerde BM Genel Merkezi karşısında yer alan Dag Hammarskjöld Parkı'nda çok sayıda kişi tarafından protesto edildi. Suriye lideri Beşar Esad, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de protestolardan nasibini aldı.

AHMEDİNEJAD VE ESAD'A KUKLALI PROTESTO / FOTO GALERİ

New York polisi protestolar nedeniyle park çevresinde güvenlik önlemleri aldı. Altıdan fazla protesto grubu farklı liderleri ve ülkeleri protesto etti.

“Nükleer İran'a Karşı Birlik” örgütü başta olmak üzere, Kanada ve Amerika'nın dört bir yanından gelerek BM önünde toplanan göstericiler, “İran rejimi terörizmin en büyük destekçisi”, “İran için demokrasi” sloganları attı.

ÇİN VE MISIR DA PROTESTO EDİLDİ
Parkın çeşitli bölgelerinde Çin hükümetinin “Tibet politikalarını” protesto eden gösteriler de yapıldı. Tibet protestocuları arasından, Çin'e 'Japonya'dan elini çek' sesleri yükselirken, Falung Cong tarikatı ise sessizce Çin hükümetinin yasakladığı ritüellerini yerine getirerek protesto eyleminde bulunmayı tercih etti.

Diğer yandan bir grup Arap asıllı Amerikalı, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyen sloganlar atarken, bazı Mısırlı Hristiyan Kıptiler ise ellerinde “El Kaide Müslüman Kardeşlerin arkadaşıdır” yazan dövizler ile Mursi idaresine karşı protesto eyleminde bulundular.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle