Gündem Haberleri

  Birinci sırada polisler var

  ANKARA (A.A)
  22.02.2006 - 11:49 | Son Güncelleme:

  Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Ankara Şube Başkanı Ahmet Gezelge, polislerin, kamu görevlileri arasında en çok intihar eden personel olduğunun saptandığını belirterek, bunun temelinde maddi sıkıntıların bulunduğunu söyledi.

  Ahmet Gezelge, yaptığı açıklamada, 1948 yılında kurulan derneğin, polislerin maddi ve manevi sıkıntılarının azaltılması amacıyla faaliyet gösterdiğini kaydederek, ülke genelinde 37 şubeleri ve 20 bin üyeleri bulunduğunu anlattı.

  Son dönemde polisin yetkilerinin elinden alındığını ve görev yapamaz hale geldiğini öne süren Gezelge, çalışan ve emekli polislerin özellikle ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu belirtti. Son olarak bir polis memurunun, içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar nedeniyle TBMM'de intihar ettiğini anımsatan Gezelge, şunları kaydetti:

  “Geçmiş yıllarda polislerin maaşlarının diğer memurların maaşlarından daha iyi olması, polisin gücünü artırarak mesleğe bağlılığını sağlamıştır. Son yıllarda maaşların düşük seviyede kalması, poliste sosyal ve psikolojik açıdan ciddiye alınması gereken sorunlara neden olmuştur. Polislerin, kamu görevlileri arasında en çok intihar eden personel olduğu saptanmıştır. Bunun temelinde de maddi sıkıntılar vardır.

  Polis, polis emeklisi, düşük maaşları nedeniyle esnaf gözünde güvenini yitirmiştir. Kredi kartları, hem emekli, hem de çalışan polise bir sorun olmuştur. Her polisin cebinde 5-6 tane kredi kartı var. Kartların borcunu bir diğeriyle ödemesi nedeniyle oluşan birikim, TBMM'deki olaya uzanan sonuçları ortaya çıkarmakta. Önlem alınmaması halinde benzer olayların süreceği, göz önüne alınmalı.”

  Polislerin en az emeklilik aylığı alan kamu emeklisi grubunu oluşturduğunu söyleyen Gezelge, polislere yapılması planlanan ek ödemeyle ilgili olarak, “Emekliliğe yansımayan hiçbir ödemenin polise yararı olmayacaktır” dedi. Gezelge, çalışan ve emekli polislerin sıkıntılarının çözümü için önerilerini şöyle sıraladı:

  “-Polisler için yeni bir personel yasası çıkarılmalı,
  -Fazla çalışma süresi, haftalık 40 saatlik çalışma süresinin yüzde 50'sini geçmemeli,
  -Fazla çalışma ücretleri saat başına verilmeli,
  -Güvenlik güçleri arasında emniyet teşkilatı personeli aleyhine olan ücret adaletsizliği giderilmeli,
  -Polislerin ek gösterge adaletsizliği ortadan kaldırılmalı,
  -Polis emeklilerinin özel güvenlik şirketinde çalışmasında herhangi bir şart aranmamalı,
  -Emekliliği yaklaşan polisler emekliliğe hazırlanmalı.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı