Gündem Haberleri

  Bir yıl sonra kamuya dava

  İsmail SAYMAZ
  30.11.2017 - 01:03 | Son Güncelleme:

  Aladağ’da beş kamu görevlisine bir yıl sonunda dava açıldı. ‘Taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede “Denetim yapılsa çocuklar ölmezdi” denildi.

  Bir yıl sonra kamuya davaADANA Aladağ’da Süleymancı tarikatına ait öğrenci yurdunda 12 kişinin yanarak ölmesinin birinci yıldönümünde, eski Aladağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş ile yurtta sahte denetim raporu yazdığı belirlenen dört görevliye ‘taksirle ölüme sebebiyet vermekten’ 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  YANGIN TATBİKATI YAPILMADI
  Kozan Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre Ramazan Arı ve Bayram Aydın tarafından 25-27 Mayıs 2013’te, Davut Gökçeli ve Cihan Ünal tarafından da 17 Aralık 2015 ve 26 Mayıs 2016’da gerçekleştirilen denetimlerde, elektrik tesisatı ve yangından korunma sistemi uygun olmadığı halde “Yangına karşı gerekli önlemler alınmıştır” diye rapor yazıldığı belirtildi. Buna karşın maarif müfettişlerinin 26 Ekim 2015’teki raporunda, yangın söndürme tatbikatının yapılmadığı, binanın depreme dayanıklılık raporunun olmadığı, yeterli sayıda hizmetlinin çalışmadığı, belletici öğretmen görevlendirilmediği, yetki belgeli aşçı bulundurulmadığı saptandı.

  EKSİKLER GİDERİLMEDİ
  Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü de 1 Aralık 2015’te Aladağ’a yazı yazarak, maarif müfettişlerinin saptadığı eksikliklerin giderilmesini istedi. Yurt yönetimince 21 Aralık 2015’te ve 24 Haziran 2016’da verilen iki ayrı gelişim planında ise eksikliklerin giderilmesi için süre istendiği, fakat hiçbir eksikliğin giderilmediği ortaya çıktı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş’ın raporlardaki kusurlara rağmen yurda kullanım izni verdiği, olumsuzlukları gidermediği ifade edildi.
  İddianamede, “Yeterli denetim yapılsaydı ölümlerin meydana gelmeyebileceği anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi. İdari soruşturmada beş kamu görevlisine birer gün maaş kesme cezası verilmişti.

  GEÇ AMA OLUMLU
  Mağdur ailelerin avukatı Ömer Gökhan Çelik, şunları söyledi: “Yerel bürokratların yargılanmalarını ve ana dava ile birleştirilmesini geç kalınmış ama olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Yurdun kapatılmasını gerektiren eksiklikler maarif müfettişlerinin raporlarında tespit edilmesine rağmen gereği yapılmamış, eksikliklerin giderilmesi konusunda etkin bir izleme yapılmamıştır. Sosyal Haklar Derneği olarak 11 kız çocuğumuzun öldüğü olayla ilgili aşağıdan yukarıya kadar tüm sorumluların cezalandırılması ve benzer trajedilerin bir daha yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışacağız.”

  Bir yıl sonra kamuya dava
  HİZMETLİ, BELLETMEN, AŞÇI, ANKESÖR EKSİK: MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Aladağ faciasına ilişkin CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı sorularını yanıtladı. Bakan Yılmaz, yurtta maarif müfettişlerince 26 Ekim 2015, Aladağ Kaymakamlığı ve ilçe milli eğitim şube müdürünce 17 Aralık 2015 ve 26 Mayıs 2016’da denetim yapıldığını belirtti. Mayıs 2016’daki denetimde, yangın için önlemlerin alındığını belirten Yılmaz, şu bilgileri paylaştı: “Raporda binanın yangından korunmasına yönelik olarak yangın tüplerinin bulunduğu, sivil savunma ekiplerinin güncellendiği, yangın merdiveni bulunduğu, bina etrafının beton duvarla çevrili olduğu, kamera sisteminin bulunduğu, yangına sebep olan eksikliklerle ilgili hususun bulunmadığı, ancak yeterli hizmetli ve belletici olmadığı, aşçı görevlendirmesi gerektiği, telefon ankesörünün bulunması gerektiği belirtildi ve eksiklikler yurt müdürüne bildirildi.” / Rifat BAŞARAN

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı