GeriGündem Bir Engin Çeber vakası daha mı?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir Engin Çeber vakası daha mı?

Bir Engin Çeber vakası daha mı?
refid:21091082 ilişkili resim dosyası

HÜKÜMLÜ bulunduğu Sivas Kapalı Cezaevi’nde fenalaşan 24 yaşındaki mahkum Ali Cem Gündoğan, götürüldüğü hastanede öldü. Vücudunda yara izleri bulunması nedeniyle darp edildiği iddia edilen mahkumla ilgili cumhuriyet başsavcılığı soruşturma başlattı. Yaşananlar 2008'de cezaevinde işkence sonucu öldüğü iddia edilen Engin Çeber davasını hatırlattı.

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde hakaret, yaralama, kamu malına zarar verme ve tehdit suçlarından 562 gün kesinleşmiş hapis cezası bulunan Ali Cem Gündoğan, 23 Temmuz’da nakil aracı ile Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. Bir gün sonra kapalı cezaevine sevk edilen ve dün koğuşta rahatsızlanan Gündoğan, götürüldüğü Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde öldü.

Olayın ardından vücudunda oluşan morluk ve yara izleri nedeniyle yakınları darp edildiği iddiasıyla Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracatta bulundu. Yaşanan ölüm üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı.

Bir Engin Çeber vakası daha mı
ÇEBER DAVASI NEDİR ?

Engin Çeber, Sarıyer'de 28 Eylül 2008 tarihinde yaklaşık 10 kişilik bir grup ile izinsiz toplantı ve gösteri yapmak isterken kimlik kontrolü yapan polislerce arandığı için gözaltına alındı. Daha sonra tutuklanarak Metris Cezaevine götürülen Çeber, rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede 10 Ekim 2008 tarihinde hayatını kaybetti.

Çeber'in karakolda ve cezaevinde gördüğü işkence sonucu öldüğü iddiaları üzerine dava açıldı. Tanıklar Çeber'in işkence gördüğünü doğruladı. Dava dosyasına göre Çeber, sayımına kalkmadığı için gardiyanlar tarafından dövüldü ve başı duvara, ardından da demir kapıya vuruldu. Dayak havalandırmada da devam etti. Çeber havalandırmada baygın düştü. Daha sonra rahatsızlanan Erngin Çeber, hayatını kaybetti.

 Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dört gardiyana ağırlaştırılmış müebbet kararı, Yargıtay tarafından usulen bozuldu.

Yapılan incelemede hükümlünün 23 Temmuz günü Mazgirt’ten nakli öncesi hastane kontrolünde herhangi bir rahatsızlığına rastlanmadığı, madde bağımlısı olduğu bilinen gencin Sivas’a intikalinde Numune Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildiği ve cezaevine girmesine engel rahatsızlığı bulunmadığının tespit edildiği belirtildi.

KRİZE GİRDİ, KENDİNİ YERE ATTI

Gündoğan’ın açık ceza infaz kurumundaki koğuşuna konulduğu gecesi, kendisini yerlere atarak krize girdiği, ağzı burnunun kan içinde kaldığı tespit edilmesi üzerine hastaneye intikal ettirildiği, burada tedavi edildikten sonra tekrar götürüldüğü cezaevinde benzer şekilde kendini yerlere atarak yaraladığının belirlendiği kayıtlara geçti. Kendisine ve diğer hükümlülere zarar vermemesi için ayrı bir mekanda sabaha kadar bekletildiği belirlendi.

Benzer tepkileri göstermesi nedeniyle kapalı cezaevine gönderilmesi kararlaştırılan hükümlünün 24 Temmuz’da öğlen saatlerinde naklinin gerçekleştirildiği açıklandı. Ancak konulduğu B 17 nolu koğuşta benzer şekilde kendine zarar vermeye devam ettiği diğer mahkum ifadeleriyle de tespit edildi. Önceki gün Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen Ali Cem Gündoğan’ın öldüğü açıklandı.

İLK TESPİT: BEYİN KANAMASI

Yapılan ilk tespit tutanağında Gündoğan’ın beyin zarları arasındaki kanama nedeniyle ölmüş olabileceği belirlenirken, kesin sonucun ise Ankara Adli Tıp Kurumu incelemesinden sonra netlik kazanacağı belirtildi. Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın tarafından yapılan açıklamada ölen mahkumun vücudunda yer alan yaralanma izlerinin yaşadığı kriz nedeni ile kendini yere atma ve sağa sola çarpma yüzünden meydana geldiğinin tanık beyanlarıyla değerlendirildiği, hiç bir görevlinin hükümlüye yönelik şiddet içeren her hangi bir müdahalede bulunmadığı belirtildi.

Buna rağmen hükümlünün geliş tarihinden ölüm tarihine kadar geçen süre içerisinde her iki cezaevinde görev yapan infaz koruma memurları ile amirleri hakkında şüpheli sıfatıyla soruşturma başlatıldığı belirtildi. Ali Cem Gündoğan’ın cenazesi, yakınlarına teslim edilerek toprağa verilmek üzere Tunceli iline götürüldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle