GeriGündem Bir buluş yaptı, görüntülemede milyonlarca renk için kapı açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir buluş yaptı, görüntülemede milyonlarca renk için kapı açtı

Bir buluş yaptı, görüntülemede milyonlarca renk için kapı açtı
refid:9012508 ilişkili resim dosyası

Bilkent Üniversitesi doktora öğrencisi Bayram Bütün, Prof. Ekmel Özbay’ın danışmanlığında gerçekleştirdiği araştırmalar sonrasında yakaladığı buluşla, cep telefonu ekranından dijital fotoğraf makinesine, sağlıkta kullanılanlara kadar birçok cihazda milyonlarca renge daha ucuza ve yüksek kaliteyle ulaşılır hale geldi.

BİLKENT Üniversitesi doktora öğrencisi Bayram Bütün, organik kimya ve nanoteknoloji kullanarak yeni nesil görüntüleme sistemlerinde kullanılabilecek geleceğin teknolojisini üretti. Dünya optoelektronik teknolojisinde yeni bir çığır açması beklenen teknoloji ile yeni nesil DVD, LCD, cep telefonu ekranı, dijital fotoğraf makinesi gibi görüntü cihazlarında ve sağlıkta kullanılan görüntüleme teknolojilerinde milyonlarca renk çok daha ucuza ve yüksek kaliteyle elde edilebilir hale geldi. Üniversitenin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Bayram Bütün’ün projesi, Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programları kapsamında yer alıyor.

Prof. Özbay danışman

Doktora çalışmalarını Descartes ödüllü bilim adamı, Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ekmel Özbay’ın danışmanlığında Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (NANOTAM) sürdürdüğünü kaydeden Bütün, çalışmalarının özellikle kolay erişilebilir ve işe yarar nanoteknoloji geliştirmek üzerine odaklandığını belirtti. Bayram Bütün, yeni geliştirdikleri nanoboyutlarda ışık kaynakları üzerine yaptıkları çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi: "Geleneksel olarak lazerlerin ve LED’lerin çalışma dalga boyları bu ışık kaynaklarının yapıldığı malzeme olan yarı-iletkenlerin özellikleri ile sınırlıdır. Bu nedenle her farklı renkte çalışacak olan lazer için farklı bir yarı iletken kullanmak gerekir. Bu da farklı renklerde çalışması gereken lazerlerin maliyetlerinin çok yükselmesine neden olur. Farklı renk elde etmenin en ucuz yolu ışık yayan sentetik organik polimerler kullanmaktır. Ama bu malzemelerden elektrik akımı çok zor geçtiği için yüksek kalitede ışık kaynağı yapmak mümkün değildir."

Daha ucuza görüntü

Bütün, NANOTAM’da Prof. Dr. Özbay başkanlığında yürüttüğü çalışması ile sentetik polimerler kullanarak nanoteknoloji temelli yüksek kalitede ışık kaynağı üreten organik lazer teknolojisini geliştirdiğini ifade ederek, "Bu teknoloji ile çok daha ucuza görüntü cihazı yapmanın yolu açıldı" diye konuştu.

’Made in Turkey’ imzalı nanoışık

BAYRAM Bütün’ün yeni çalışmalarını değişik yapılarda lazer konfigürasyonları üzerine ve değişik organik polimerler kullanarak devam ettirdiğini söyleyen Prof. Ekmel Özbay, "Bu çalışmamız merkezimizde kurduğumuz bilimsel altyapıyla bütün aşamalarını kendimizin gerçekleştirdiği bir çalışmadır. Bu nedenle Bilkent NANOTAM’da geliştirdiğimiz bu nanoteknoloji için rahatlıkla ’Made in Turkey’ diyebiliyoruz. Bu nanoışık kaynağı hem günümüzde, hem gelecekte bir çok uygulamada kullanılabilecek üstün özelliklere sahiptir" değerlendirmesini yaptı. Özbay, Bütün’ün çalışmasının "Nanotechnology" dergisinin Nisan 2008 sayısında yayımlandığını da bildirdi.

Kansız ameliyattan dişçiye kadar bu ışığa ihtiyaç var

PROF. Dr. Ekmel Özbay, kansız ameliyatlarda, lazerle yara iyileştirmede, böbrek taşı tedavisinde, göz tedavilerinde, dişçilikte ve benzeri sağlık alanlarında, yüksek çözünürlüklü projeksiyon ekranlarında, DVD’lerde, lazer tabanlı reklam panolarında, LCD ekranlarda, cep telefonu ekranlarında dijital fotoğraf makinlerinde, MP3 oynatıcılarda, hologramlarda ve diğer pek çok uygulamalarda farklı renklere sahip çok daha ekonomik lazerlere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Hem düşük maliyetli hem de farklı renklerde lazer yapabilmek için Bayram Bütün’ün ve projede görev alan diğer NANOTAM araştırmacılarının nanoteknoloji kullanarak yüksek performanslı LED’leri (Işık yayan diyot) ve sentetik organik polimerleri biraraya getirdiğini anlatan Özbay, "Bu sayede, LED’lerin elektriksel üstünlüklerini, organik malzemenin ucuzluk, seçenek çokluğu ve optik üstünlüğüyle birleştirerek istenen renklerde çalışan nanometre boyutlarında nanoışık kaynakları yapma başarısı gösterildi" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle