Gündem Haberleri

  Bin Ladin'e Kızılderili ismi takmışlar

  Hürriyet Planet
  03.05.2011 - 11:57 | Son Güncelleme:

  ABD'li yetkililerin, Pakistan'da düzenlenen operasyonla öldürüldükten sonra cesedi Umman Denizi'ne atılan El Kaide lideri Usame bin Ladin'e "Geronimo" kod adını taktığı ortaya çıktı.

  Operasyonu Beyaz Saray'daki Kriz Odası'ndan takip eden ABD Başkanı Barack Obama ile baskını yöneten CIA Başkanı Leon E. Panetta arasında geçen diyalog, Washington'ın bin Ladin'e taktığı kod ismi de ortaya çıkardı.

  Operasyon sırasında ikilinin arasındaki konuşmadan, El Kaide liderine, ABD ve Meksika'ya karşı savaşan efsanevi Kızılderili lideri Geronimo'nun isminin verildiği anlaşıldı.

  İşte New York Times gazetesinin haberine göre, Obama ve Panetta arasında geçen o diyalog:

  Panetta: Hedefe ulaştılar.

  (Dakikalar sonra) Panetta: Geronimo görüldü.

  (Birkaç dakika sonra) Panetta: Düşman öldürüldü.

  (Odada bir süre sessizlik oluyor ve ardından) Toplantıya katılan diğer isimlere dönen Obama: Onu öldürdük.

  "DEFİN" GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANABİLİR

  Obama'nın Beyaz Saray'da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Savunma Bakanı Robert Gates ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la birlikte takip ettiği operasyonda öldürülen bin Ladin'in cesedi, Umman Denizi'ndeki USS Carl Vinson gemisine götürüldü.

  Yetkililerin ifadesine göre, bin Ladin için İslami kurallara göre bir tören düzenlendi ve El Kaide liderinin cesedi yıkandıktan sonra beyaz bir kefene sarıldı, içinde ağırlık bulunan bir torba içine konularak, askeri bir yetkilinin duasının ardından denize atıldı.

  Pentagon yetkilileri, Bin Ladin'in "defin" görüntülerinin yakında kamuoyuna sunulabileceğini bildirdi. AP ajansına konuşan adı açıklanmayan bir yetkili, cesedin denize atılması öncesindeki fotoğraflarının da yayımlanabileceğini belirtti.

  Bin Ladin'in vurulduğu çatışmanın videoya alınıp alınmadığı konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı.

  5-6 YILDIR O EVDEYMİŞ

  Öte yandan Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı John Brennan, bin Ladin'in, Pakistan'da Amerikan güçlerince öldürüldüğü evde 5-6 yıl yaşadığını söyledi.

  Brennan, Amerikan CBS televizyonunda katıldığı bir programda, en son bilgilere göre, bin Ladin'in öldürüldüğü binada 5-6 yıldır yaşadığını düşündüğünü  belirterek, El Kaide liderinin binanın dışındakilerle neredeyse hiçbir bağlantısının olmadığını, ancak binanın içinde çok aktif olduğunun görüldüğünü belirtti.

  Brennan, Bin Ladin'in video ve kasetler yayımladığını, bazı üst düzey El Kaide üyeleriyle bağlantı halinde olduğunu bildiklerini hatırlatarak, El Kaide liderinin son birkaç yıl neyle uğraştığını anlamaya ve binadan bilgi toplamaya çalıştıklarını, bu bilgilerle El Kaide'yi yok etme çabalarının süreceğini ifade etti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı