Gündem Haberleri

  Beyaz Saray'dan terör açıklaması

  Emel BAYRAK / WASHİNGTON,(DHA)
  19.10.2011 - 20:39 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü, Türk ordusunun Kuzey Irak'taki PKK'lı Teröristlere yönelık sınır ötesi operasyonuna dair yaptığı açıklamada, "Amerıka'nın müttefiki olan Türkıye'nin bu tür terörist saldırılar karşısında, kendini savunma hakkına saygı duymakla birlikte; Irak'ın komşularına, Irak'ın sınırları içinde terörist gruplarla savaşmada Irak'la yakın işbirliği yapmalarını ve Irak'ın egemenliğine saygı duymalarını teşvik etmekteyiz" dedi.

  ABD Başkanı Obama'nın Ulusal Guvenlik Konsey'i basın sözcüsü ayrıca, "Bilindigi gibi Turkiye ve Irak sınır ötesi terör saldırılarına karşın, Amerika, Türkiye ve Irak üçlü güvenlik diyaloğu oluşturmuştur. Bizler, terör örgütleri olan PKK ve PJAK'ın eylemlerini kınar ve bu grupların şartsız olarak silahlarini bırakıp, terörist eylemlerine son vermeleri çağrısında bulunarak, bir kere daha bu örgütlerin Turkiye, Irak ve ABD'nin ortak düşmanları olduğunu ilan ederiz" dedi.

  Ayrıca Başkan Obama'da yazılı yaptığı açıklamada, Türk halkına ve şehit düşen askerlerine taziyelerini bildirerek, en yakın müttefiklerinden biri olan Türkiye'yle, PKK'nın terör saldırılarına son vermede birlikte calışmayı sürdüreceğini bildirdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı