Gündem Haberleri

  Beyaz fil sevindirdi

  Hürriyet Haber
  08.11.2001 - 09:40 | Son Güncelleme:

  Myanmar'ın batısındaki ormanlarda nadir görülen ve kutsal kabul edilen beyaz bir fil bulundu. 16. yüzyılda bu filler yüzünden bölgede savaş çıkmıştı.

  Myanmar'daki askeri yönetimin sesi New Light gazetesi, 8 yaşındaki hayvanın 1.8 metre boyunda olduğunu ve geçen ay başkent Yangon'un 550 kilometre kuzeybatısındaki Chutpyin köyünde ormanlık alanda 8 fille beraber bulunduğunu yazdı.

  Haberde, beyaz filin diğer 7 file göre daha sakin olduğu ve farklı fiziksel özellikler taşıdığı belirtilerek, filin "inci gibi gözleri, beyaz tüyleri, yağmurda açık pembe, güneşli havada ise kırmızıya çalar kahverengi rengini alan yumuşak bir derisi" olduğu belirtildi.

  New Light, bulunan beyaz filin Myanmar'a barış, istikrar ve refah getireceğini, ülkeyi tehlikelerden koruyacağını ve ülkedeki verimi artıracağını ileri sürdü.

  Beyaz filler, Güneydoğu Asya ülkelerinde kutsallık boyutunda saygı duyulan hayvanlar. Myanmar, Tayland ve Laos gibi ülkelerde ise krallığın simgesi olan beyaz filler Tayland'da geleneksel olarak kralın malı sayılıyor ve beyaz file bakanlar bu hayvanlara her türlü özeni göstermek zorunda.

  Myanmar ile Tayland kralları 16. yüzyılda, 4 beyaz filin sahipliği konusunda çıkan anlaşmazlık nedeniyle savaşmışlardı. Myanmar ormanlarında halen 3 bine yakın fil bulunduğu sanılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı