GeriGündem Belediyelere de sıçradı: ByLock şoku
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belediyelere de sıçradı: ByLock şoku

Belediyelere de sıçradı: ByLock şoku

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ’nün yerel yönetimlerdeki yapılanmasına yönelik soruşturma başlatıldı. Örgütün kriptolu haberleşme ağı ‘ByLock’ kullandıkları belirlenen, belediyelerde görevli 79 şüpheliyle ilgili gözaltı kararı çıkartıldı.

Şüphelilerin çalıştıkları belediyelere ve evlerine dün sabah erken saatlerde baskın yapıldı. Emniyet yetkilileri Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 60, ilçe belediyelerden de 19 olmak üzere toplam 79 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğunu belirttiler. Gözaltına alınan şüpheliler arasında AK Parti Ankara Pursaklar İlçe Başkanı M.K.’nın da olduğu öğrenildi. M.K.’nın örgütün deşifre edilen kriptolu haberleşme ağı ‘ByLock’ listesinde adının yer aldığı, akrabalarının da aynı suçlamayla gözaltına alındığı belirlendi. Kalkınma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı personeline yönelik de dün operasyon yapıldı. Her iki bakanlıktan da ByLock kullandığı belirlenen 60 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu kaydedildi.

MELİH GÖKÇEK: 23’Ü AÇIKTAYDI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, son dönem seçildikten sonra görevde olan üst düzey personelin tamamını görevden aldığını belirtti. Büyükşehir ve bağlı kuruluşlarında ByLock kullanan 61 kişinin gözaltına alındığını belirten Gökçek, “23’ü açıkta veya ihraç edilmiş, 13 kişi ayrılmış, 3 emekli, 22 kişi alt düzey görevde. Belediyemizde tek bir FETÖ’cü kalmayıncaya kadar mücadelemiz kararlılıkla sürecektir. Darbe teşebbüsü sonrası büyükşehirden 218, EGO’dan 24, ASKİ’den 71, şirketlerden 59, ek dersli 20 kişi toplam 392 kişi açığa alındı, işlemleri bitenlerin ilişiği kesildi” dedi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle