Gündem Haberleri

  BBC'den Kraliçe’ye "Kancalı İmam" özrü

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  25.09.2012 - 16:55 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İngiltere’de yaşayan ‘Kancalı İmam’ diye bilinen Ebu Hamza el-Masri’nin terör suçlamaları dolayısıyla ABD’ye iade edilmesini onaylaması İngiltere’de tartışma yarattı. Tartışmalar sürerken BBC, Ebu Hamza konusundaki görüşlerini yayınlayarak Kraliçe’nin güvenini suistimal ettiği gerekçesiyle özür diledi.

  BBC’den güvenlik muhabiri Frank Gardner, Kraliçe’nin kendisine Ebu Hamza’nın tutuklanmamasından duyduğu rahatsızlığı bir önceki İşçi Parti Hükümeti’nin içişleri bakanına ilettiğini anlattı.

  İngiliz basını söz konusu bakanın 2001 ile 2004 arasında içişleri bakanı olan David Blunkett olabileceği tahmininde bulundu.

  BBC’nin bu haberinin ülkede ses getirmesi üzerine BBC, Kraliçe’den özür dilediğini duyurdu. Buckingham Sarayı’na bir mektup yollayan BBC ve Gardner, Kraliçe’nin özel bir görüşmede söylediklerini sızdırdığı gerekçesiyle güvene ihanet ettiğini belirterek, aflarını istedi.

  Mısır doğumlu olan Ebu Hamza, Londra’daki Finsbury Park camisinin imamıydı. ABD’nin Oregon eyaletinde El Kaide tarzı bir eğitim kampı kurduğu gerekçesiyle dört kişiyle birlikte iadesi isteniyordu. Afgan Talibanı’na para yollamak ve Yemen’de Batılı turistleri kaçıran milislere destek vermekle suçlanan Ebu Hamza, 2006 yılında müritlerini, nefret eylemlerine kışkırttığı gerekçesiyle İngiltere’de yedi yıl hapis cezası almıştı. Ebu Hamza, ABD’de insanlık dışı şartlarda hapse atılacağı gerekçesiyle sınır dışı edilmeye karşı çıkıyordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı