Gündem Haberleri

  'Bazı kafalardaki kilitler açılmalı'

  Hürriyet Haber
  08.12.2001 - 16:25 | Son Güncelleme:

  Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, cezaevlerindeki sorunların çözümü için bazı kafalardaki kilitlerin açılması gerektiğini söyledi.

  İnsan Hakları Haftası etkinlikleri çerçevesinde, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi`nce düzenlenen ``İnsan Hakları Sempozyumu``, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Salonu`nda yapıldı.

  Bekaroğlu, sempozyumda, cezaevlerindeki olayların körüklenmesinde en önemli nedenin, Avrupadaki bazı kurumlar olduğunu ve bunların arasında İşkenceyi Önleme Komitesi ile Uluslararası Af Örgütü gibi kurumların da bulunduğunu ileri sürdü.

  Cezaevlerinin, insan hakları ihlalleri açısından riskli bir alan olduğunu ve ölüm oruçlarında 84 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Bekaroğlu, ``Cezaevlerindeki olayların çözümü için bazı kafalardaki kilitlerin çözülmesi gerekir. Cezaevleri sadece Türkiye`nin değil, batı ülkelerinin de sorunudur. Türkiye`deki cezaevlerinde 10 bini aşkın siyasi tutuklu var. Hiçbir demokratik ülkede bu kadar siyasi tutuklu yok. Durum böyle olunca, cezaevi sorunlarını çözemeyiz`` dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı