Gündem Haberleri

  Baykal'dan 'kardeş kavgası uyarısı'

  Ankara
  19.09.2005 - 15:46 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ”Ekonomiyi, sosyal yaşamı zaman içinde düzeltebilirsiniz, ama Türkiye'de yaşayan 70 milyon insanın kardeşliğini, barışını imha ederseniz, onu ortadan kaldırırsanız, bu olmaz” dedi.

  Baykal, partisinin olağanüstü grup toplantısında yaptığı konuşmada, toplantının önemine dikkati çekerek, toplantıya katılanlara teşekkür etti.

    

  Bugün Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı sorunun, demokrasinin doğal mekanizmaları içerisinde tartışılması gereken konuların da ötesinde özel bir önem arz ettiğini dile getiren Baykal, bu nedenle TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdıklarını söyledi.

    

  SİYASİ PARTİLERİN GÖREVİ

    MUMCU: BAŞBAKAN MECLİS'TE DE SÖYLESİN
  ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu, TBMM Genel Kurulu’nda, ülkede yaşanan sorunun, "etnik bir tanım" içine konulması durumunda, çözümün de etnik bir çerçevede bulunması gerektiğini belirterek, "Bu sorunların çözümü için bölücü örgütün bir çözüm formatı olarak önerdiği demokratik çözümün, Başbakanın resmi açıklamaları içine girmesi talihsizliktir. Başbakan gelsin bir de bu kürsüden söylesin. Demokratik çözüm ifadesini kullansın. Bunu bu kürsüden kullanmayacaktır" dedi.

   

  Deniz Baykal, bu tablo içerisinde siyasi partilerin üzerlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerektiğine dikkati çekerek, bugün Türkiye'nin her yerinde, “Türkiye'nin iç barışı ve güvenliği yeni bir tehdit ile karşı karşıyadır” konusunun konuşulduğunu savundu.

    

  Baykal, yaşanan olumsuz gidişatın, Türkiye'yi bir kardeş kavgasına sürükleyebilecek noktada olduğunu iddia ederek, bu kaygının, bütün vatandaşların en öncelikli konusu haline geldiğini söyledi.

    

  Türkiye'nin yeni bir terör uygulaması ile karşı karşıya kaldığını belirten Baykal, “Türkiye geçmişte, bu terörle 15 yıl mücadele verdi, 30 bin evladını kaybetti” dedi. Deniz Baykal, Türkiye'nin terör örgütleri ile güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandığı dönemdeki terör tehdidini sabırla, fedakarlıkla, vatandaşların anlayışı ve desteği ile etkisiz kılmayı başardığını anlattı. Baykal, “Ancak şimdi, terör örgütünce karayollarına, demiryollarına mayınlar döşeniyor, turizm merkezlerinde panik havası yaratılmak isteniyor ve böylece terör yeni bir anlayışla şekillendirilmek isteniyor” diye konuştu.

    

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, terör konusunda yeni bir yaklaşım sergilediği tarihten bugüne kadar geçen süre içinde Türkiye'de 17 ilde 20 olay meydana geldiğini söyledi.

    

  “HALK DA İÇİNE ÇEKİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

      

  CHP lideri Baykal, terörün içine, halkın da çekilmeye çalışıldığını, bu yönde tuzaklar, tertipler, girişimler yapıldığını savundu. Terörün Karadeniz'e çekilmeye çalışıldığını ileri süren Baykal, şöyle konuştu:

    

  “Belki de artık bu yapılmak isteniyor. Bu, artık, terörü güvenlik güçlerinin bir işi olmaktan çıkarıp, halkı, milleti tek tek insanları doğrudan etkileyerek toplumsal bir süreç haline dönüştürme planının uygulanmak olduğunun bir göstergesidir. Bu yeni bir tablodur. Bu noktada sessiz kalamayız.

    

  Türkiye'nin geleceği ile ilgili en önemli temel konu budur. Ekonomide, sosyal yaşamda şikayetlerimiz var. Bunlara tepki gösteriyoruz. Ama bu konuştuğumuz konu, bu konuların hepsinden daha önemlidir. Ekonomiyi, sosyal yaşamı zaman içinde düzeltebilirsiniz ama Türkiye'de yaşayan 70 milyon insanın kardeşliğini, barışını imha ederseniz, onu ortadan kaldırırsanız, bu olmaz. Bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Terör mücadelesi parti mücadelesi değildir, hepimizin ortak mücadelesidir. Bu yüzden terör konusunda yapılan yanlışlıkları dile getirmeyi bir görev biliyoruz.”

    

  “Türkiye'de terör niye var, Türkiye'de yaşanan terör nedir, bu terörün amacı nedir, neyi istiyor, bu terör, bir haksızlığa karşı oluşan bir terör müdür, bu terörün arkasında ne vardır?” diye soran Baykal, önce bu soruların yanıtlarının verilmesi gerektiğini işaret etti.

    

  “TERÖRÜN ARKASINDAKİ PROJE”

    

  Baykal, Türkiye'de yaşanan terörün arkasında bir siyasal proje olduğunu, belli bir amaç için bu terörün var olduğunu kaydederek, Türkiye'de uygulanmak istenen bu siyasi projenin, Türkiye'nin anayasal rejimini, millet tanımını, devletin yapısını değiştirmek için uygulanan bir siyaset yöntemi haline geldiğini öne sürdü. Baykal, terörün, halkı o siyaset projesine teslim etmek için bilinçli olarak uygulandığını dile getirdi.

    

  Baykal, şunları kaydetti:

    

  “Şimdi artık oyun açıktır. İmralı'da bayrak çizilmiştir. Şiddet yöntemi; bu amaca gidecek yolda mevzi kazanmak için, toplumu ürkütmenin, yetkilileri korkutmanın, dolayısıyla taviz almanın bir yöntemi olarak uygulanıyor. Şimdi terör örgütünün hedefi af çıkarılmasıdır. Af istiyorlar, ancak af çıktığı zaman bu mücadeleden vazgeçeceklerini söyleyebiliyorlar mı? Afla bu siyasi ideolojiyi, yani bu ayrılıkçı şiddete dayalı siyaset yapma anlayışını bırakacaklarını ifade ediyorlar mı? Af, bir ara evredir. Af, terörle ayrılıkçı hareketi sürdürmeyi meşrulaştırmak amacıyla istenen bir şeydir.”

    

  Toplumu, halkı, terörün bir tarafı, parçası haline getirme çabalarının bertaraf edilmesi gerektiğine dikkati çeken Baykal, Türkiye'de terörle mücadele konusunda mevcut olan yasaları kullanabilecek bir siyasi iradeye ihtiyaç olduğunu kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı