Gündem Haberleri

  Baykal'dan Ilıcaklar’a 150 milyarlık tazminat davası

  Hürriyet Haber
  08.04.2004 - 12:42 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile kızı Prof. Dr. Aslı Baykal, kendilerinin belediye başkanı adaylarından para aldığı şeklinde haber yapan dünden Bugüne Tercüman Gazetesi, sorumlu müdürü ile haberi yapan muhabir aleyhine toplam 150 milyar liralık manevi tazminat davası açtı.

  Deniz Baykal ve kızı Aslı Baykal avukatları Şahin Mengü aracılığıyla bugün nöbetçi Ankara Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak, Ilıcak Yayıncılık Gazetecilik ve Matbaacılık Tic.A.Ş. Teryay Gazetecilik ve matbaacılık Ltd.Şti., sorumlu müdür Mehmet Koca ile muhabir Ali Obuz aleyhine toplam 150 milyarlık manevi tazminat davası açtı.

   

  Dilekçede, tazminatın 100 milyarının Deniz Baykal , 50 milyarının ise Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Bikimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Baykal için talep edildiği belirtildi.

   

  Dünden Bugüne Tercüman Gazetesinin 30 Mart'ta yayımlanan nüshasında Pentagon Özel Planlar Dairesi'nin hazırladığı öne sürülen belgeye dayanılarak 8 sütuna manşetten verilen "Korkunç Suçlama" başlıklı haberde, CHP Lideri Baykal'ın Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Macit Özkan'dan, milyon dolarlık para aldığı ve bu paranın İsviçre'deki Enigma isimli hesaba yatırıldığı iddia edilmişti.

   

  Dava dilekçesinde haberin yapılması sırasında meslek ilkelerine uyulmadığı belirtilirken, haberin gerçek olmadığı, haberin kaynağından kontrol edilmeden yazıldığı, Pentagon'da böyle bir birimin olmadığının hemen ertesi günün Amerikan büyükelçiliğinden yapılan açıklamayla ortaya çıktığı kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı