GeriGündem Baykal: AKP düşecek CHP çıkacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baykal: AKP düşecek CHP çıkacak

28 Mart’tan önce CHP’nin çökeceği yönünde propaganda yapılmasına karşın yüzde 18 oy aldıklarını belirten CHP Lideri Deniz Baykal, ‘AKP’nin sonu belirsiz, biz yükselişe geçeceğiz’ dedi.

Baykal, protestolara da ‘Buraya muhalefet yaparak geldim. Ama partiyi sokakta tartıştırmadım’ diye kızdı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçimlerden önce kamuoyunda partisinin çökeceği izlenimi yaratıldığını öne sürdü. Baykal, ‘Her şeye rağmen yüzde 18 oy aldık. Ben olmasam bu oy da alınamazdı’ dedi. Önceki gün CHP’de seçim sonuçlarının tartışıldığı grup toplantısı, 11.5 saat sürdü. Toplantıyı başından sonuna kadar izleyen Deniz Baykal, dün gece yarısı saat 24.00’te kürsüye çıkarak eleştirileri yanıtladı.

DERVİŞ’E YANIT

‘Globalleşmenin gereği’ diye CHP’den Irak, Kıbrıs, laiklik ve türban konusundaki politikalarını yumuşatmasının istendiğini belirten Baykal, ‘Sakın ha bu politikalarımızı değiştirmeyelim. Bu CHP’yi AKP’lileştirme girişimleridir’ diye konuştu. Baykal’ın bu sözleri, seçimlerin ardından bu konularda partinin görüşlerinden farklı açıklamalar yapan Kemal Derviş’e yönelik eleştiri olarak yorumlandı. Baykal, şunları söyledi:

Seçimden 6 ay önce CHP hezimete gidiyor diye kamuoyunun kafasına partinin çökeceği izlenimi kazınmaya çalışıldı. Ama her şeye rağmen CHP yüzde 18’in üzerinde oy alarak 2002’de aldığı oyları kurumlaştırdı. 2002 seçiminde yüzde 19 oy aldık. Şimdi ‘Sen olmasan da bu oy alınırdı’ diyorlar, Hayır alınmazdı. Bize karşı 29 Mart senaryoları hazırlandı. Bazı arkadaşlarımız da muhalefet diye bu oyuna katıldı. Böyle muhalefet olmaz arkadaşlar. Ben de geçmişte çok muhalefet yaptım ve buraya muhalefet yaparak geldim ama hiçbir zaman partiyi sokakta tartıştırmadım.

SONU GELMEZ

Artık bundan sonra önümüzde tek yol var. Yukarıya doğru hareket edeceğiz, yükselişe geçeceğiz. AKP’nin sonunun ne olacağı henüz belli değil. ANAP geldi gitti. Ama tüm engellemelere rağmen CHP tutunmuştur. Bundan sonra yapmamamız gereken şeyler var. Birincisi sakın ha politikalarımızı değiştirmeyelim. Türkiye’de İslam cumhuriyetinden söz ediliyor. Bu taleplerin nerelere kadar gideceği belli olmaz. Bunları söyleyenler Türkiye’yi bilmiyorlar. Politikamızı esneterek sanmayın ki oylarımız artar, onlar AKP’nin önünü açmak istiyor. Ama bu mümkün değildir.

Seçimde yüzde 18.2, grupta 96

YEREL seçimlerdeki il genel meclisi oylamasında yüzde 18.2 oy alan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a dün CHP Grup toplantısına katılan milletvekillerinin yüzde 96’sı güvenoyu verdi. 175 sandalyesi bulunan CHP’de toplantıya katılan yaklaşık 130 milletvekilinden sadece 7’si Baykal’a güvenoyu verilmesine karşı çıktı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle